صفحه اصلي         نحوه تماس با ما        نقشه سايت

 

 

  

بازدید مشاور عالی سخنگوی دولت از اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی


به جهت خدمات و تلاشهای اثرگذار هواشناسی استان آذربایجانغربی در ستاد احیای دریاچه ارومیه، دکتر عبدالغفار شجاع، " مشاور عالی کشاورزی سخنگوی دولت " از اداره کل هواشناسی بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی آذربایجانغربی، در راستای احیای دریاچه ارومیه که این اداره کل عملکرد، خدمات و تلاش های ارزنده و اثر گذاری را با همکاری پرسنل خود و نیز حمایتهای ستاد احیای دریاچه انجام داده است، عبدالغفار شجاع، "مشاور عالي آب و كشاورزی دكتر نوبخت" به همراه مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه و كارشناسان این ستاد از اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی بازدید کردند.
در جریان این بازدید، دکتر شجاع ضمن تقدیر ویژه از عملکرد این دستگاه که توانسته گامهای وسیعی در ای زمینه بردارد، خواهان تشریح برنامه ها گردید که صادق ضیائیان " مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی" در خصوص فعالیتهای صورت گرفته در حوزه هواشناسی مرتبط با ستاد احیای دریاچه ارومیه، با اشاره به افتتاح 14 ایستگاه تمام خودکار در مناطقِ شوط، نقده، بوکان، میاندوآب، بخش نازلو، پل میانگذر دریاچه، سرو، سیلوانا، محمدیار و تخت سلیمان و یک ایستگاه شهری اندازه گیری آلودگی هوا در ارومیه، از بهره برداری یک دستگاه سنجنده یو وی در فرودگاه که تشعشع فرابنفش را اندازه گیری خواهدکرد، در آینده ای نزدیک خبرداد.
"مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان غربی" در این بازدید به سامانه های کلیدی در احیای دریاچه ارومیه که شامل مانیتورینگ جوی و پروژه پایش تصاویر ماهواره ای و همچنین راه اندازی سامانه نیاز آبی گیاهان پیرامون دریاچه ارومیه است، نیز اشاره نمود.
وی همچنین اذعان داشت: "با افزایش تعداد ایستگاههای برخط آنلاین در سطح استان، کمک شایانی در راستای توسعه هواشناسی کاربردی در حوزه های مختلف به ویژه در بخش مدیریت آب و خشکسالی و در نهایت احیای دریاچه ارومیه خواهیم داشت."
این مقام مسئول در خاتمه ضمن تقدیر از تشریف فرمایی "مشاور عالی کشاورزی سخنگوی دولت" با اشاره مستقیم به عملکرد دولت تدبیر و امید در جهت احیای نگین فیروزه ای شمال غرب کشور، گفت: "از تک تک مسئولین ستاد احیای استانی و کشوری قدردانی می نماییم که پا به پای هواشناسی تلاش نموده و از هیچ کمکی دریغ نکرده اند اما بازهم برای احیای دریاچه ارومیه نیازمند حمایتهای همه جانبه هستیم."
گفتنی است که هواشناسی استان در راستای احیای دریاچه ارومیه با برنامه ریزی مدون و رایزنی هایی که انجام داده است، توانسته در مناطقی که در حوزه آبریز این دریاچه قرار دارند، تاسیس ایستگاههای مختلف هواشناسی از جمله ایستگاه دریایی و اقلیم شناسی را در برنامه کاری خود قراردهد که تقریبا توانسته بیشتر این طرحها را به مرحله بهره برداری برساند.

 برگزاری ۲ کارگاه آموزشی "تهک" در منطقه سد ارس برای اعضای تعاونی های صیادی

درادامه فعالیتهای توسعه هواشناسی کاربردی آذربایجان غربی و پیگیری های مداوم و موثر این اداره کل با ادارات مختلف جهاد کشاورزی، با اعلام مدیریت شیلات و امور آبزیان استان، دو کارگاه آموزشی در منطقه سد ارس برای اعضای تعاونی های صیادی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی، جهت ایجاد پل ارتباطی مطمئن و دایمی با کاربران نهایی بخش شیلات، طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه مورخه 08 و 09 آذر ماه سال جاری، دو کارگاه آموزشی مجزا برای اعضای تعاونی های شماره 18 و 19 و با حضور بیش از 50 نفر برگزارشد.
در این دوره ها، تورج جدیدی و عباس علی سلیمانی از کارشناسان اداره کل هواشناسی، ضمن آموزش نقش هواشناسی در کاهش خطراتی که منشا جوی دارند، توضیحات کاملی در ارتباط با موضوع هواشناسی در بخش شیلات ارائه دادند و راهکارهای مربوطه نیز با کمک امیر ابراهیمی، کارشناس مدیریت شیلات به شرکت کنندگان یاد آوری شد. همچنین طی این آموزشها، ضمن تکمیل فرم های نظر سنجی، مباحث دوطرفه جهت ایجاد کانال های ارتباطی دو سویه با توجه به وضعیت موجود مطرح گردید.
گفتنی است که گواهینامه شرکت کنندگان این دوره ها از طرف مرکز آموزش علمی و کاربردی سازمان جهاد کشاورزی صادرخواهد شد.

 

ورود سامانه فعال بارشی به استان از اواخر وقت سه‌شنبه و کاهش محسوس دمای هوا

سامانه بارشی فعالی همراه با کاهش محسوس دمای هوا از اواخر وقت سه‌شنبه آذربایجانغربی را تحت تاثیر قرارداده و سبب بارش سراسری برف و باران در این استان خواهدشد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجانغربی، با تثبیت الگوهای هواشناختی و خروجی آخرین مدلهای پیش یابی، سامانه بارشی فعالی از اواخر وقت روز سه‌شنبه وارد استان خواهدشد که بر همین اساس این اداره کل امروز یکشنبه ۱۲ آذر ۹۶، اطلاعیه شماره ۳۵ خود را صادر کرد.
در این اطلاعیه آمده است:بررسی نقشه های پیش یابی سامانه بارشی فعالی را نشان می دهد که از اواخروقت روز سه شنبه مورخ 96/09/14 جو استان را تحت تاثیر قرار داده و تا اواخر هفته جاری به تناوب سبب بارش باران و برف و وزش باد و سپس کاهش محسوس دمای هوا بین 8 تا 12 خواهدشد.

تشکیل جلسه مدیریت بحران و کارگروه زلزله و برفروبی با حضور هواشناسی در پیرانشهر

شورای مدیریت بحران و کارگروه زلزله و برفروبی در پیرانشهر با حضور هواشناسی این شهرستان تشکیل جلسه داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجانغربی، به دنبال وقوع حادثه دردناک زمین لرزه در استان کرمانشاه، به منظور بررسی امکانات، توانایی ها و آمادگی لازم جهت مقابله با مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی و جلوگیری از خسارت های احتمالی، به ویژه در مقابل زلزله، شورای مدیریت بحران شهرستان پیرانشهر بلافاصله پس از این واقعه، با حضور اعضای این شورا و از جمله هواشناسی تشکیل جلسه داده و در نخستین جلسه، راهکارهای عملیاتی در راستای مقابله با حوادث احتمالی مورد بررسی قرار گرفت. همچنین در این جلسه برای کمک و امدادرسانی به حادثه دیدگان زلزله کرمانشاه تصمیمات لازم اتخاذ گردید.
بر اساس این گزارش، پس از ورود اولین سامانه بارشی و موج سرمای پاییزی به منطقه و اطلاع رسانی به موقع از سوی هواشناسی استان و همچنین شهرستان پیرانشهر، دومین جلسه شورای مدیریت بحران با محوریت آمادگی برای مقابله با سرما و نیز تشکیل و آغاز به کار ستاد برفروبی این شهرستان تشکیل شد که مقرر گردید، هواشناسی همانند گذشته
از قبل پدیده های جوی و نفوذ سامانه های بارشی به منطقه را جهت حفظ آمادگی های لازم، اطلاع رسانی نماید.همچنین به گفته رحمان ابراهیمی "رئیس اداره هواشناسی سینوپتیک پیرانشهر" با تصویب شورای مدیریت بحران این شهرستان، جلسه کارگروه زلزله نیز جهت برنامه ریزی برای برگزاری نوزدهمین مانور سراسری زلزله در ۸ آذر و نیز آمادگی لازم جهت مقابله با تهدیدات احتمالی ناشی از این حادثه طبیعی، تشکیل شد. ابراهیمی در این رابطه اظهار داشت: "با وجود اینکه هواشناسی عضو این کارگروه نمی باشد اما نظر به اینکه تنها مسئول شهرستانی که به مناطق زلزله زده کرمانشاه عزیمت نموده و به مدت یک هفته مشغول امدادرسانی در آن مناطق بوده است، مسئول هواشناسی پیرانشهر بود که درخواست گردید در این جلسه گزارشی از وضعیت منطقه زلزله زده و مشاهدات خود را برای اعضای کارگروه ارائه نماید."

 

ارسال کمکهای کارکنان اداره کل هواشناسی آذربایجانغربی برای همکاران زلزله زده در استان کرمانشاه

به دنبال حادثه دلخراش زمین لرزه استان کرمانشاه، و جان باختن و مصدومیت تعدادی از هموطنان مان، و نیاز به کمک فوری به بازماندگان این حادثه، کارکنان اداره کل هواشناسی آذربایجانغربی، کمک های نقدی و غیرنقدی خود را به همکاران زلزله زده این استان اهدا کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجانغربی، پس از حادثه زمین لرزه 7.3 ریشتری استان کرمانشاه که بیش از 430 کشته و حدود 10 هزار مصدوم برجای گذاشت، افراد و سازمان های مختلف، بر اساس نیازهای اعلام شده از سوی مسئولان، به کمک حادثه دیدگان شتافتند. بر همین اساس و در دومین روز این حادثه اندوهناک، با اعلام آمادگی مشاور رسانه ای اداره کل و رئیس اداره هواشناسی شهرستان پیرانشهر برای عزیمت داوطلبانه به مناطق زلزله زده، روابط عمومی با صدور فراخوانی خواستار جمع آواری کمکهای کارکنان این اداره کل برای یاری رسانی به حادثه دیدگان، به ویژه همکاران هواشناسی استان کرمانشاه شد که صدور این فراخوان مورد استقبال کارکان هواشناسی آذربایجانغربی قرار گرفته و با واریز وجوه نقدی خود به شماره حساب اعلامی، در این امر نوع دوستانه و خداپسندانه شرکت کردند.
بر اساس این گزارش، رحمان ابراهیمی " رئیس اداره هواشناسی پیرانشهر " و " مشاور رسانه ای اداره کل هواشناسی آذربایجانغربی " به صورت داوطلبانه و به نمایندگی از طرف این اداره کل و با حمایت " مدیرکل هواشناسی "، در راس کاروانی بزرگ از کمکهای غیرنقدی از شهرستان پیرانشهر، کمکهای نقدی همکاران را نیز به کارکنان حادثه دیده در شهرستان سرپل ذهاب رساند.
قابل ذکر است که ارزش کمکهای نقدی و غیرنقدی ارسالی از سوی اداره کل هواشناسی استان آذربایجانغربی برای همکاران زلزله زده کرمانشاه، بالغ بر ۴۰ میلیون ریال بوده که در این زمینه به عنوان اولین اداره کل در سطح کشور اقدام به امدادرسانی نموده است.
همچنین اقلام اهدایی شامل موارد زیر بوده است:
چادر، زیرانداز، فوم، چراغ نفتی گرمایشی، پتو، برنج، کنسرو لوبیا و ماهی و نیز پکیج غذایی شامل قند و چای، خرما، ماکارونی و بسته بهداشتی و مواد شوینده.
گفتنی است که رحمان ابراهیمی در راس کاروانی از کمکهای نقدی جمع آوری شده از مردم نوع دوست و خیر شهرستان پیرانشهر که بالغ بر ۱۰ میلیارد ارزش ریالی داشته است، به مدت یک هفته در مناطق زلزله زده کرمانشاه، مشغول امدادرسانی در میان حادثه دیدگان بوده است.
اداره کل هواشناسی استان آذربایجانغربی ضمن تسلیت مجدد به تمامی حادثه دیدگان زلزله کرمانشاه، برای تمامی درگذشتگان، غفران الهی و برای بازماندگان آنها خصوصا خانواده های داغدار این حادثه جانکاه، سلامتی و شکیبایی آرزومند است

بازدبد کارشناسان آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن از روند تاسیس ایستگاه هواشناسی دریایی در راستای احیاء دریاچه ارومیه

کارشناسان آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) در جهت پشتیبانی از احیای دریاچه اورمیه ضمن حضور در اداره کل هواشناسی آذربایجانغربی، از ایستگاه دریایی در دست تاسیس این استان بازدید نمودند.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان غربی، کارشناسان آژانس همکاری‌های بین‌الملل ژاپن (جایکا)، ضمن دیدار از قسمتهای مختلف پیشبینی و سامانه های بارگزاری شده این اداره کل در راستای احیای دریاچه اورمیه و بازدید از ایستگاه در حال تاسیس بر روی دریاچه، با کارشناسان هواشناسی استان، به بحث و گفتگو پرداختند.
در این دیدار، شیخ محمدی "معاون توسعه پیش بینی هواشناسی آذربایجان غربی" ضمن اشاره به وضعیت تغییرات جوی و اقلیمی و همچنین گرم شدن در سطح جهان ،توضیحاتی در مورد ایستگاه‌های هواشناسی به‌ویژه ایستگاه‌های پیرامون دریاچه اورمیه و نیاز آبی در این اداره کل ارائه نمود.
همچنین کارشناسان آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) از عملکرد مثبت و فعالیتهای اثرگذار اداره کل هواشناسی آذربایجانغربی در راستای احیای دریاچه تقدیر نموده و از محل احداث ایستگاه دریایی و روند پیشرفت و ادوات آن بازدید کردند.

 دیدار مدیرکل و جمعی از روسای ستادی اداره کل با اولین بانوی هواشناسی در کسوت رئیس شورای اسلامی29-08-1396

  مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان غربی" به همراه هیئتی از روسای ستادی، با اولین کارمند هواشناسی استان که به عنوان رئیس شورای اسلامی انتخاب شده است، دیدار کردند.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان غربی، روز دوشنبه 29 آبان ماه، صادق ضیائیان "مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان غربی" ضمن دیدار با خانم ریحانه بابایی فرد که به عنوان رئیس شورای روستای امام زاده از توابع ارومیه انتخاب شده است، از نزدیک در جریان فعالیت های این کارمند پر تلاش هواشناسی قرار گرفت.
در این دیدار، ضیائیان ضمن تبریک این انتخاب و بیان عملکرد و فعالیت شبانه روزی بابایی فرد، انتصاب شایسته وی را به عنوان اولین بانوی هواشناسی و همچنین اولین رئیس منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی روستای امامزاده ارومیه، مایه افتخار اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی دانست و توفیقات روز افزون ایشان را از درگاه خداوند منان مسئلت نمود.
در این دیدار، علی دوست فرماندهی نیروی انتظامی، شیخ محمدی معاونت توسعه پیش بینی و جمعی دیگر روسای اداری و پاسگاه روستای امام زاده حضور داشتند.

بازدبد کارشناسان آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن از روند تاسیس ایستگاه هواشناسی دریایی در راستای احیاء دریاچه ارومیه24-08-1396

کارشناسان آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) در جهت پشتیبانی از احیای دریاچه اورمیه ضمن حضور در اداره کل هواشناسی آذربایجانغربی، از ایستگاه دریایی در دست تاسیس این استان بازدید نمودند.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان غربی، کارشناسان آژانس همکاری‌های بین‌الملل ژاپن (جایکا)، ضمن دیدار از قسمتهای مختلف پیشبینی و سامانه های بارگزاری شده این اداره کل در راستای احیای دریاچه اورمیه و بازدید از ایستگاه در حال تاسیس بر روی دریاچه، با کارشناسان هواشناسی استان، به بحث و گفتگو پرداختند.
در این دیدار، شیخ محمدی "معاون توسعه پیش بینی هواشناسی آذربایجان غربی" ضمن اشاره به وضعیت تغییرات جوی و اقلیمی و همچنین گرم شدن در سطح جهان ،توضیحاتی در مورد ایستگاه‌های هواشناسی به‌ویژه ایستگاه‌های پیرامون دریاچه اورمیه و نیاز آبی در این اداره کل ارائه نمود.
همچنین کارشناسان آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) از عملکرد مثبت و فعالیتهای اثرگذار اداره کل هواشناسی آذربایجانغربی در راستای احیای دریاچه تقدیر نموده و از محل احداث ایستگاه دریایی و روند پیشرفت و ادوات آن بازدید کردند.

 

 

معرفی نسخه یک سامانه پیش‌بینی نیاز آبی و پایش داده‌‌های مکانی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سازمان هواشناسی1396/08/22

"پنجمین کنفرانس جامع مدیریت و مهندسی سیلاب" با رویکرد پیش بینی و اطلاع رسانی با حضور موفق هواشناسی آذربایجانغربی در ارائه مقاله برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی، این کنفرانس که یکی از بزرگترین کنفرانسهای علمی کشور در حوزه مدیریت و مهندسی سیلاب می باشد، با هدف آگاهی مدیران و آموزش کارشناسان و ذینفعان از آخرین یافته های علمی و اجرایی حوزه سیلاب، با همکاری کمیسیون ملی یونسکو-ایران، در پژوهشکده سوانح طبیعی، وزارت راه و شهرسازی و موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، برگزار شد که مقاله ارائه شده توسط هواشناسی آذربایجان غربی، یکی از مقالات برتر شفاهی ارائه شده در کنفرانس بود.
صادق ضیائیان "مدیرکل هواشناسی آذربایجانغربی" با ارائه مقاله ای تحت عنوان "مقایسه محصولات ماهواره TRMM با برونداد مدل WRF بارش های تابستانه شمال غرب ایران" در این کنفرانس حضور داشت که یکی از مقالات منتخب پنجمین کنفرانس جامع مدیریت و مهندسی سیلاب انتخاب گردید.
گفتنی است از اهداف این کنفرانس می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
- ارتقاء توسعه و ترویج دانش مدیریت و مهندسی سیلاب.
-تعامل و تبادل تجارب پژوهشگران و متخصصین حوزه سیلاب، پیرامون توسعه و بکارگیری تکنیک‌های نوین مدیریت، مهندسی و همزیستی با سیلاب.
- شناخت نقاط ضعف و کاستی‌های مواجهه با سیلاب در حوزه‌های دانشی و عملیاتی.
- معرفی آخرین دستاوردها و تجربیات پژوهشی و کاربردی در زمینه‌های مختلف حوزه سیلاب.
شایان ذکر است "پنجمین کنفرانس جامع مدیریت و مهندسی سیلاب" با محوریت:
- خدمات مهندسی برای مدیریت سیلاب
- اثرات سیل بر زیرساخت‌های حمل و نقل
- سیل از منظر حکمرانی آب
- پیش‌بینی و پیش هشدار سیلاب
به مدت دو روز و طی روزهای ۲۲ و ۲۳ آبانماه در تهران در محل ساختمان راه آهن جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

معرفی نسخه یک سامانه پیش‌بینی نیاز آبی و پایش داده‌‌های مکانی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سازمان هواشناسی1396/08/22

"پنجمین کنفرانس جامع مدیریت و مهندسی سیلاب" با رویکرد پیش بینی و اطلاع رسانی با حضور موفق هواشناسی آذربایجانغربی در ارائه مقاله برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی، این کنفرانس که یکی از بزرگترین کنفرانسهای علمی کشور در حوزه مدیریت و مهندسی سیلاب می باشد، با هدف آگاهی مدیران و آموزش کارشناسان و ذینفعان از آخرین یافته های علمی و اجرایی حوزه سیلاب، با همکاری کمیسیون ملی یونسکو-ایران، در پژوهشکده سوانح طبیعی، وزارت راه و شهرسازی و موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، برگزار شد که مقاله ارائه شده توسط هواشناسی آذربایجان غربی، یکی از مقالات برتر شفاهی ارائه شده در کنفرانس بود.
صادق ضیائیان "مدیرکل هواشناسی آذربایجانغربی" با ارائه مقاله ای تحت عنوان "مقایسه محصولات ماهواره TRMM با برونداد مدل WRF بارش های تابستانه شمال غرب ایران" در این کنفرانس حضور داشت که یکی از مقالات منتخب پنجمین کنفرانس جامع مدیریت و مهندسی سیلاب انتخاب گردید.
گفتنی است از اهداف این کنفرانس می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
- ارتقاء توسعه و ترویج دانش مدیریت و مهندسی سیلاب.
-تعامل و تبادل تجارب پژوهشگران و متخصصین حوزه سیلاب، پیرامون توسعه و بکارگیری تکنیک‌های نوین مدیریت، مهندسی و همزیستی با سیلاب.
- شناخت نقاط ضعف و کاستی‌های مواجهه با سیلاب در حوزه‌های دانشی و عملیاتی.
- معرفی آخرین دستاوردها و تجربیات پژوهشی و کاربردی در زمینه‌های مختلف حوزه سیلاب.
شایان ذکر است "پنجمین کنفرانس جامع مدیریت و مهندسی سیلاب" با محوریت:
- خدمات مهندسی برای مدیریت سیلاب
- اثرات سیل بر زیرساخت‌های حمل و نقل
- سیل از منظر حکمرانی آب
- پیش‌بینی و پیش هشدار سیلاب
به مدت دو روز و طی روزهای ۲۲ و ۲۳ آبانماه در تهران در محل ساختمان راه آهن جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

فراخوان مناقصه عمومی دو مرحله ای15-08-1396

معرفی نسخه یک سامانه پیش‌بینی نیاز آبی و پایش داده‌‌های مکانی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سازمان هواشناسی1396/08/09

نسخه یک سامانه پیش‌بینی نیاز آبی و پایش داده‌‌های مکانی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حضور نمایندگانی از ستاد احیاء دریاچه ارومیه و ریاست، معاونین و جمعی مدیران ستادی سازمان هواشناسی کشور توسط مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی معرفی شد.به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان به نقل از روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، با توجه به اهمیت اطلاعات هواشناسی در پروژه احیاء دریاچه ارومیه، سه‌شنبه 96/8/9 با حضور ریاست سازمان، معاون فنی و شبکه ایستگاه‌ها، معاون توسعه و پیش‌بینی، تعدادی از مدیران ستادی سازمان هواشناسی و نمایندگانی از ستاد احیاء دریاچه ارومیه در سالن شهید همت سازمان هواشناسی کشور، گزارشی از طرح ارائه خدمات فنی هواشناسی اقلیم ‌شناسی حوزه دریاچه ارومیه ارائه شد و صادق ضیائیان مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان‌غربی، نسخه اولیه "سامانه نیاز آبی حوزه دریاچه ارومیه" را معرفی نمود.ضیائیان بیان نمود: در این سامانه، میزان آبیاری دشت‌های مختلف حوزه آبریز دریاچه‌ ارومیه با توجه به میزان بارندگی و سایر پارامترهای هواشناسی محاسبه و تعیین می‌گردد و امید است با استفاده از این سامانه، مدیریت بهینه مصرف آب در بخش کشاورزی صورت گیرد.وی افزود: انتظار می‌رود با اجرایی شدن این طرح، گام بزرگی در احیاء دریاچه ارومیه صورت پذیرد.  در ادامه، دکتر داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور از هواشناسی آذربایجان غربی به عنوان یکی از استان‌های پیشرو در ارائه کارهای نو یاد نمود و از مهندس ضیائیان و همکاران ایشان تشکر کرد.وی با بیان این‌که کار نو، قطعاً بدون عیب نیست، ابراز امیدواری نمود: پس از طی کردن دوره تست، انجام صحت‌سنجی‌های لازم و مشاهده خروجی کار، این سامانه ابتدا در آذربایجان‌غربی و بعد در حوزه‌های دیگر کشور عملیاتی شود.رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به حمایت همیشگی سازمان از طرح‌ها و ایده‌های‌نو، از مجموعه هواشناسی آذربایجان‌غربی خواست نسبت به تکمیل این طرح به ‌صورت مستمر بکوشند.دکتر پرهیزکار خاطرنشان کرد: این موضوع نه تنها در سازمان هواشناسی بلکه در کشور نیز، کاری نو می باشد و تاکنون در سازمان‌هایی که فعالیت‌های مرتبط با آب دارند، مشاهده نشده است.معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی با اشاره به گستردگی میزان تحولی که توسط فعال شدن تهک در جامعه ایجاد شد، گفت: با توجه به شرایط آبی کشور، شاید میزان اثربخشی سامانه پیش‌بینی نیاز آبی، حتی بیش از تهک باشد.

 

کسب رتبه برتر هواشناسی ماکو در ارزیابی عملکرد سال 01-08-1396

 هواشناسی ماکو در ارزیابی عملکرد سال 1395 به عنوان یکی از دستگاههای برتر در این شهرستان انتخاب شد.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان غربی، در ارزیابی عملکرد سالانه، اداره هواشناسی ماکو به همراه تعدادی از دستگاهها، رتبه برتر را در سال ۹۵ به خود اختصاص داد که طی مراسمی با حضور امام جمعه، فرماندار، بخشدار و مسئولین ادارات، از عملکرد مثبت فرماندهی انتظامی، فرماندهی هنگ مرزی، بانک کشاورزی و ادارات هواشناسی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این شهرستان با اهداء لوح سپاس و هدایایی تقدیر بعمل آمد.
در بخشی از لوح تقدیر اهدایی آمده است:
"نظر به اینکه اداره هواشناسی ماکو در ارزیابی عملکرد سال1395 توانسته است رتبه اول را در بین ادارات شهرستانهای استان به خود اختصاص دهد تشکر و قدردانی می نماییم. امیدواریم در پیشبرد اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و برنامه های دولت تدبیر و امید تحت توجهات حضرت ولعصر (عج) موفق و موید باشید."

برای اولین بار در کشور: نصب نرم افزار هوانما بر رایانه مرکز کنترل هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی 23-07-96

نصب و راه‌اندازی نرم افزار هوانما بر روی رایانه مرکز کنترل هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی، برای اولین بار در کشور توسط اداره کل هواشناسی این استان عملیاتی گردید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجانغربی، با تعامل و همکاری جمعیت هلال احمر و اداره کل هواشناسی استان، هوانمای مرکز کنترل هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر استان، جهت دریافت اطلاعات هواشناسی از جمله: هوای ارومیه و شهرستانهای استان، پیش بینی، اطلاعیه ها و توصیه های هواشناسی کشاورزی و نیز هوای مراکز استانهای کشور، در محل کنترل هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر نصب و راه اندازی شد
صادق ضیائیان "مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان غربی" در خصوص بهره برداری از این سامانه گفت: "جمعیت هلال احمر استان برای اولین بار در سطح کشور به قابلیت دسترسی به سامانه هوانمای سازمان هواشناسی کشور با همکاری مستمر این اداره کل دست یافت."
ضیائیان با اشاره به ضرورت نصب این نرم افزار افزود: "نصب و راه‌اندازی این سامانه، امکان آگاهی هلال احمر از اطلاعات وضعیت جوی منطقه مورد نظر به منظور خدمات رسانی بهتر و آمادگی بیشتر تیم امداد در موارد ضروری را فراهم خواهد نمود." وی همچنین جلوگیری در اتلاف منابع و هدر رفت سرمایه حفاظت از جان و مال مردم و نیز مدیریت زمان را از پیامدهای مثبت نصب و راه اندازی نرم افزار هوانما بر روی رایانه مرکز کنترل هماهنگی عملیاتی هلال احمر دانست.

کسب رتبه برتر هواشناسی استان آذربایجان غربی در نوزدهمین جشنواره شهید رجایی

 19-07-96

در راستای افزایش تعامل فی مابین و بررسی پروژه‌های در دست اجرای ستاد احیای دریاچه ارومیه، اعضای هیئت علمی دانشگاه ارومیه از اداره کل هواشناسی بازدید کردند.به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی، در جریان این بازدید صادق ضیائیان به تشریح فعالیتهای هواشناسی پرداخت." مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی"  در خصوص فعالیتهای صورت گرفته در حوزه هواشناسی به  احداث 14 ایستگاه جدید تمام خودکار اشاره داشت که در مناطقِ نقده، بوکان، میاندوآب، بخش نازلو، پل میانگذر دریاچه،باری، میرآباد، سرو، سیلوانا، محمدیار، تخت سلیمان  و مرگور، سلوک و شوط  وهمچنین یک ایستگاه شهری اندازه گیری آلودگی هوا در ارومیه ،یک دستگاه سنجنده یو وی در فرودگاه که تشعشع فرابنفش را اندازه گیری خواهدکرد و همچنین ایستگاه خودکار هواشناسی در بخش نالوس شهرستان اشنویه ، راه اندازی خواهد شد که بخشی از این ایستگاهها از اعتبارات ستاد احیاء بوده است."مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان غربی" در این بازدید به سامانه های موثر و مفیدی که شامل مانیتورینگ جوی و پروژه پایش تصاویر ماهواره ای و همچنین راه اندازی سامانه نیاز آبی گیاهان پیرامون دریاچه ارومیه است، نیز اشاره نمود.وی همچنین اذعان داشت: "با دو برابر شدن ایستگاههای برخط آنلاین در سطح استان، کمک شایانی به توسعه هواشناسی کاربردی در حوزه های مختلف به ویژه در بخش مدیریت آب و خشکسالی و در نهایت احیای دریاچه ارومیه خواهدشد که همگی در سالجاری راه اندازی شده اند.گفتنی است که هواشناسی استان در راستای احیای دریاچه ارومیه با برنامه ریزی مدون و رایزنی هایی که انجام داده است، توانسته در مناطقی که در حوضه آبریز این دریاچه قرار دارند، تاسیس ایستگاههای مختلف هواشناسی را در برنامه کاری خود قراردهد که در آینده ای نزدیک شاهد افتتاح و بهره برداری از اطلاعات جوی این ایستگاهها خواهیم بود.

کسب رتبه برتر هواشناسی استان آذربایجان غربی در نوزدهمین جشنواره شهید رجایی

 15-07-96

در مراسم تجلیل از برگزیدگان نوزدهمین جشنواره شهید رجایی در آذربایجان غربی برگزارشد که هواشناسی این استان، رتبه سوم شاخص‌های اختصاصی ارزیابی عملکرد سال 1395 دستگاه‌های اجرایی را به خود اختصاص داد.به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان غربی، مراسم تجلیل از برگزیدگان نوزدهمین جشنواره شهید رجایی، با محوریت ارزیابی عملکرد سالانه دستگاه‌های اجرایی برگزار گردید و ادرات برتر انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند.در این جشنواره اداره کل هواشناسی این استان از بین ۵۸ دستگاه اجرایی استان رتبه‌سوم را کسب کرد.که با اهداء لوح سپاس و تندیس جشنواره، در جلسه شورای اداری استان تقدیر بعمل آمد.در بخشی از لوح تقدیر اهدایی از سوی استاندار و رئیس جشنواره شهید رجایی آمده است:"ارزیابی عملکرد یکی از ابزارهای مهم مدیریتی در جهت شناسایی اثرات تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های سازمانی قلمداد می گردد، به یقین در این مسیر اعتقاد به نوآوری و بهره گیری از توانایی ها، ظرفیت های بالفعل و بالقوه و پرورش استعدادها راهگشا بوده و نشانگر اعتقاد درون نگر برای شایسته سالاری در همه عرصه های سازندگی میهن اسلامی است."صادق ضیائیان "مدیر کل هواشناسی استان آذربایجان غربی" نیز کسب این رتبه را مرهون تلاش های همه جانبه، صادقانه و مجدانه همراه با احساس مسئولیت اجتماعی تمامی کارکنان هواشناسی استان دانست و ضمن تبریک این موفقیت به همکاران خدوم، از زحمات شبانه روزی این عزیزان تقدیر و تشکر کرده و استمرار توفیقات آنان را در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج) از خداوند منان مسئلت داشت.


در مراسم تجلیل از برگزیدگان نوزدهمین جشنواره شهید رجایی در آذربایجان غربی برگزارشد که هواشناسی این استان، رتبه سوم شاخص‌های اختصاصی ارزیابی عملکرد سال 1395 دستگاه‌های اجرایی را به خود اختصاص داد.به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان غربی، مراسم تجلیل از برگزیدگان نوزدهمین جشنواره شهید رجایی، با محوریت ارزیابی عملکرد سالانه دستگاه‌های اجرایی برگزار گردید و ادرات برتر انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند.در این جشنواره اداره کل هواشناسی این استان از بین ۵۸ دستگاه اجرایی استان رتبه‌سوم را کسب کرد.که با اهداء لوح سپاس و تندیس جشنواره، در جلسه شورای اداری استان تقدیر بعمل آمد.در بخشی از لوح تقدیر اهدایی از سوی استاندار و رئیس جشنواره شهید رجایی آمده است:"ارزیابی عملکرد یکی از ابزارهای مهم مدیریتی در جهت شناسایی اثرات تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های سازمانی قلمداد می گردد، به یقین در این مسیر اعتقاد به نوآوری و بهره گیری از توانایی ها، ظرفیت های بالفعل و بالقوه و پرورش استعدادها راهگشا بوده و نشانگر اعتقاد درون نگر برای شایسته سالاری در همه عرصه های سازندگی میهن اسلامی است."صادق ضیائیان "مدیر کل هواشناسی استان آذربایجان غربی" نیز کسب این رتبه را مرهون تلاش های همه جانبه، صادقانه و مجدانه همراه با احساس مسئولیت اجتماعی تمامی کارکنان هواشناسی استان دانست و ضمن تبریک این موفقیت به همکاران خدوم، از زحمات شبانه روزی این عزیزان تقدیر و تشکر کرده و استمرار توفیقات آنان را در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج) از خداوند منان مسئلت داشت.

تداوم جلسات توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) اصلی ترین برنامه های هواشناسی آذربایجان غربی 96-06-96

در راستای تداوم برنامه عملیاتی توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) کشاورزی در سال 1396، جلسه تهک کشاورزی با دعوت از روسای مراکز خدمات و کارشناسان باغبانی جهادکشاورزی شهرستان ارومیه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی آذربایجانغربی، در این جلسه که به مدیریت نصرت ا.. شیخ محمدی معاون توسعه و پیش بینی و نیز با حضور اعضای کمیته هواشناسی در روز شنبه مورخ 11/6/96 در سالن اجتماعات دکتر گنجی اداره کل برگزار گردید، در راستای ظرفیت سازی و نیز تحلیل سال زراعی جاری و هماهنگی و آمادگی برای مدیریت زراعی سال زراعی آتی، بحث و تبادل نظر شد. در این نشست، تورج جدیدی "دبیر تهک کشاورزی استان"، ضمن بیان نقش و اهمیت هواشناسی کشاورزی در تامین امنیت غذایی و زیستی، آب و هوا را یکی از عوامل مهم رشد گیاهان و موثر در تولید و عملکرد محصولات کشاورزی دانست و در ادامه خاطر نشان کرد: "چنانچه از اطلاعات جوی آگاهی و توجه کافی وجود نداشته باشد، توفیق چندانی حاصل نخواهد شد چرا که ثابت شده در بیشتر موارد بازده کم محصولات کشاورزی نتیجه عدم توجه و ناتوانی در ایجاد شرایط متعادل جوی است." جدیدی در ادامه تحلیلی مبسوط از پیش بینی های فصلی، خشکسالی، مقایسه بارش و دمای سال زراعی 96-95 با سال گذشته و نرمال بلند مدت پرداخت. وی همچنین معرفی تهک کشاورزی و فعالیت های انجام شده این سامانه در استان آذربایجان‌غربی را از اولویتهای برنامه هواشناسی اعلام و در این زمینه و بمنظور آشنایی تعداد محصولات تحت پوشش تهک این استان را ده مورد اعلام کرد.در ادامه جلسه روسای مراکز خدمات کشاورزی ضمن استقبال از سامانه تهک، علاقه مندی خود را به منظور ارسال پیش بینی ها و توصیه های هواشناسی کشاورزی در حد امکانات موجود اعلام داشتند.
در پایان جلسه نظرات کارشناسان دعوت شد اخذ و به سوالات مطرح شده پاسخ داده شد.

مدیرکل هواشناسی در نشست خبری به مناسبت هفته دولت:"کل مساحت استان آذربایجانغربی را خشکسالی فراگرفته است" 06-06-96

 به گزارش روابط عمومی هواشناسی آذربایجان غربی، صادق ضیائیان "مدیرکل هواشناسی استان" در نشست خبری به مناسبت هفته دولت و با حضور اعضای شورای حمل و نقل و اصحاب رسانه و مسئولین ذیربط، با اعلام کاهش ۲۶ درصدی بارندگی، ۱۰۰ درصد مساحت استان را در دامنه خشکسالی دانست"مدیر کل هواشناسی آذربایجان‌غربی" در این نشست خبری که روز دوشنبه 96/06/06 برگزارشد، ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، به ارائه گزارشی از وضعیت جوی سال زراعی پرداخت و گفت: "در سال زراعی جاری متوسط کل بارندگی استان 264 میلیمتر بوده که نسبت به نرمال دراز مدت 26.4 در صد کاهش داشته است."وی در رابطه با وضعیت بارش در مرکز استان و حوزه دریاچه ارومیه نیز اظهار داشت: "این وضعیت در ارومیه 27.6 درصد و در حوزه دریاچه درکل 34 درصد کاهش نشان می‌دهد."ضیائیان در مورد افزایش درجه حرارت و وضعیت خشکسالی استان آذربایجانغربی گفت: "در کل، تابستان امسال نسبت به گذشته گرمتر بوده و تقریباً 2 درجه افزایش دما نسبت به بلند مدت داشته ایم. این افزایش دما موجب افزایش تبخیر نیز شده که در ارومیه 66 میلیمتر و در کل استان 162 میلیمتر بر میزان تبخیر افزوده شده و تمامی این عوامل، سبب سپری شدن سال خشکی بوده است  بطوریکه 100% مساحت استان را خشکسالی فرا گرفته که از این مساحت، 57.9% در دامنه خشکسالی متوسط و 33.1% در دامنه خشکسالی شدید قرارگرفته است."این مقام مسئول در خصوص فعالیتهای صورت گرفته در حوزه هواشناسی و اعتبارات اختصاص یافته در دولت یازدهم اظهار داشت: "اعتبارات سال95 نسبت به سال 92 حدود 32 برابر و اعتبارات تخصیصی نیز در این مدت 15 برابر شده است که براین اساس تا پایان شهریور ماه جاری، افتتاح 14 ایستگاه تمام خودکار در منطقه را خواهیم داشت."مدیرکل هواشناسی در مورد مناطقی که تاسیس و بهره برداری از ایستگاه خودکار و تجهیزات مرتبط را خواهندداشت، افزود: "در مناطقِ شوط، نقده بوکان، میاندوآب،سردشت(راه اندازی مجدد) ، مهاباد(تکمیل ایستگاه)، بخش نازلو، پل میانگذر دریاچه،باری، سرو، سیلوانا، محمدیار و تخت سلیمان ایستگاههای بارانسنجی تمام خودکار افتتاح خواهیم کرد و یک ایستگاه شهری اندازه گیری آلودگی هوا نیز باید به موارد فوق اضافه کرد. همچنین یک دستگاه سنجنده یو وی در فرودگاه ارومیه که تشعشع فرابنفش را اندازه گیری می کند افتتاح می گردد. و همچنین سامانه نیاز آبی بر اساس پیش بینی های اعلام شده در راستای صرفه جویی قابل توجه در بخش کشاورزی ،و تا پایان آبان ماه سال جاری نیز افتتاح و بهره برداری از ایستگاه خودکار هواشناسی در بخش نالوس شهرستان اشنویه را خواهیم داشت."

افتتاح ایستگاه تمام خودکار هواشناسی در شهرستان شوط  06-06-96

 هم زمان با پنجمین روز از هفته دولت، بهره برداری از ایستگاه تمام اتوماتیک هواشناسی شهرستان شوط آغاز شد.به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان غربی، هم زمان با پنجمین روز از هفته دولت، با حضور اسلام نور" مدیرکل دفتر فنی استانداری" آذربایجان غربی ،عباس جعفری،" مدیر کل مدیریت بحران استان"، مهدی قهرمانی " مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری ، صادق ضیائیان "مدیر کل هواشناسی" و حسن عبدالهی اصل " سرپرست فرمانداری شوط"، و جمعی از مقامات استانی و شهرستانی،  ایستگاه تمام اتوماتیک هواشناسی شهرستان شوط به بهره برداری رسید.این سامانه تمام اتوماتیک که با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است، قادر به اندازه گیری 19 پارامتر جوی، از جمله: دمای هوا، رطوبت، میزان بارش نزولات آسمانی، سرعت و جهت باد و دیگر اطلاعات مورد نیاز از عمق یک متری تا ارتفاع 10 متری سطح زمین بوده که به صورت خودکار نیز این اطلاعات جوی را برای پردازش و پیش بینی وضعیت هوا، به هواشناسی استان مخابره می کند.صادق ضیائیان "مدیرکل هواشناسی استان"  در این خصوص اظهار داشت: "با راه اندازی این سامانه یکی از نقاط شمالی استان آذربایجانغربی دارای اطلاعات پایدار هواشناسی گردیده که نقش بسزایی در پایش اقلیم منطقه  و توسعه کشاورزی منطبق بر اقلیم و صنعت شهرسازی خواهدداشت."

هفته دولت گرامی باد 02-06-96

 

هشدارهای هواشناسی را جدی بگیریم!!24-05-96


جدی گرفتن پیش بینی و اطلاع رسانی به موقع هواشناسی، از بروز خسارت و بحران جدی جلوگیری می کند.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی آذربایجان غربی با تغییر الگوهای هواشناختی، اخطاریه شماره 7 این اداره کل پیرو اطلاعیه شماره 21، صادر شد.
صادق ضیائیان "مدیر کل هواشناسی آذربایجان‌غربی" نیز در این زمینه طی گفتگو با صدا و سیمای استان در خصوص وضعیت هوا و اخطاریه صادر شده اظهار داشت:
" با تشدید فعالیت امواج ناپایدار در شمال استان طی امروز بعد از ظهر، شاهد رگبار باران گاهی رعد و برق و وزش باد خواهیم بود که باتوجه به بارش های رگباری، احتمال وقوع سیلاب محلی در مسیل ها وجود دارد.
وی همچنین توصیه کرد، جهت کاهش خسارات احتمالی تمهیدات لازم بکار گرفته شود.
ضیائیان در ادامه خاطر نشان کرد: "جدی گرفتن اطلاعیه و اخطاریه های جوی هواشناسی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود و این به معنی حفاظت از جان و مال مردم از مخاطرات جوی است."

تجلیل از فعالان رسانه ای هواشناسی به مناسبت روز خبرنگار خبری آذربایجان غربی 19-05-96

طی مراسمی به مناسبت روز خبرنگار، از فعالان هواشناسی در عرصه رسانه ای تجلیل به عمل آمد.
به گزارش روابط‌ عمومی هواشناسی استان آذربایجان‌غربی، در مراسم گرامیداشت هفدهم مرداد و روز خبرنگار که با حضور مدیرکل، روسای ستادی و کارشناسان و پرسنل این اداره کل برگزارشد، اصحاب رسانه و خبرنگاران هواشناس در واحد پیش بینی و روابط عمومی مورد تقدیر قرار گرفتند.
صادق ضیائیان "مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان غربی" در لوح سپاس اهدایی به مجریان خبر هواشناسی، تعالی و تکامل هر جامعه ای را مرهون خدمات و تلاش های صادقانه ی پرچمداران رسانه و مطبوعات دانسته که در آگاهی بخشی و روشنگری با قلم نافذ خود سررشته ی حقیقت را بر صحیفه ی تاریخ به درستی می نگارند.
ضیائیان همچنین قلم زدن خبرنگاران را گام نهادن در سرزمین زیبای آرمان‌ها برشمرده و در ارتباط با هواشناسان فعال در عرصه خبر عنوان نموده: "واقعیت این است که در راه حقیقت و رسالت خطیر و سترگ آگاهی بخشی به مردم از طریق اطلاعات دقیق و وثیق هواشناسی تلاش نموده اید و برای رسیدن به حقیقت ایثارگری نموده و می‌نمایید".
وی در انتها ضمن ارج نهادن به خدمات ارزنده مجریان خبر، فرارسیدن روز خبرنگار را به همه تلاشگران عرصه اطلاع‌رسانی تبریک گفته و یاد و خاطره شهدای عرصه خبر و اطلاع رسانی را گرامی داشته است.
.

حضور مسئولین هواشناسی در هشتمین نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری آذربایجان غربی 19-05-96

مشاور مسئولین هواشناسی همگام با سایر ارگانها و سازمانهای استان در هشتمین نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاههای خبری آذربایجانغربی حضور یافتند.به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی، به مناسبت روز خبرنگار، هشتمین نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری آذربایجان غربی در محل مجتمع فرهنگی و هنری ارومیه افتتاح شد که هواشناسی استان نیز در آن حضور یافت.در این نمایشگاه، 98 رسانه از جمله خبرگزاری‌های مرجع کشور، روزنامه‌ها و نشریه‌های کثیرالانتشار و پایگاه‌های خبری محلی و منطقه‌ای شرکت دارند و محصولات رسانه‌ای خود را به عرضه عمومی گذاشته‌اند.
گفتنی است مدیرکل، مسئولین و کارشناسان هواشناسی در معیت استاندار و سایرمقامات استانی در این نمایشگاه حضور داشتند.

بازدید مشاور سازمان و رئیس شبکه پایش از ایستگاه های هواشناسی آذربایجان غربی15-05-96

مشاور سازمان هواشناسی کشور و رئیس شبکه پایش به همراه مدیر کل هواشناسی از ایستگاه های هواشناسی آذربایجان غربی بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجانغربی، دکتر پرویز رضازاده، "مشاور عالی سازمان هواشناسی کشور"، محسن جباری "مدیرکل شبکه پایش هواشناسی کشور"، و مصطفی ایزدفر "رئیس اداره امور شبکه ایستگاههای همدیدی"، در سفری ۲ روزه به آذربایجان غربی، از واحد پیش بینی و ایستگاههای هواشناسی فرودگاه ارومیه، اشنویه و پیرانشهر بازدید نموده و از نزدیک در جریان فعالیت، عملکرد و همچنین نواقصات، مشکلات و نیازهای مختلف این ایستگاهها قرار گرفتند.
گفتنی است که طی این بازدید اداری و فنی، رهنمودهای لازم در حوزه های مربوطه ارائه گردید.

انجام مصاحبه تخصصی دیدبانی در اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی15-05-96

مصاحبه تخصصی دیدبانی هواشناسی کاربردی در اداره کل هواشناسی آذربایجانغربی انجام گرفت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی به منظور تامین نیروی متخصص برای برقراری پروازهای فرودگاهی، با حضور آقایان محسن جباری "مدیرکل شبکه پایش هواشناسی کشور"، دکتر پرویز رضازاده "مشاور سازمان" و مصطفی ایزدفر "رئیس اداره امور شبکه ایستگاههای همدیدی"، مصاحبه تخصصی و علمی از متقاضیان به انجام رسید.
شایان ذکر است، کلیه شرکت کنندگان از سطح ادارات هواشناسی آذربایجان غربی بوده و این مصاحبه به مدت دو روز به طول انجامید.

 برگزاری دوره "  آشنایی با روش تهیه گزارش های دیدبانی ویژه هوانوردی" شمال غرب کشور در ارومیه08-05-96

دوره آموزشی " آشنایی با روش تهیه گزارش های دیدبانی ویژه هوانوردی" با حضور کارشناسان هواشناسی از 3 استان شمالغرب کشور، به میزبانی ارومیه برگزار شد.به گزارش روابط عمومی هواشناسی آذربایجان غربی، با توجه به اهمیت گزارشهای متار و اسپیسی و متار محلی در عملیات پروازی، نحوه تهیه، گزارش و بررسی آخرین تغییرات در کدها به منظور پاسخگویی به نیاز برج مراقبت در جهت افزایش امنیت پرواز، یک دوره آموزشی به میزبانی اداره کل هواشناسی آذربایجانغربی و با حضور کارشناسان هواشناسی همدیدی و کارشناسان راهبردی و نظارت شبکه ایستگاههای هواشناسی از استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجانغربی و زنجان برگزار گردید.گفتنی است، هدف از تشکیل این دوره آموزشی سه روزه که در روزهای هفتم لغایت نهم مرداد ماه برگزار شد، آشنایی با روش تهیه گزارش های دیدبانی ویژه هوانوردی در جهت بازآموزی دستورالعملهای دیده بانی فرودگاهی و افزایش دقت در انجام امور هوانوردی بوده است.

برگزاری جلسه عفاف و حجاب در هواشناسی آذربایجان غربی06-05-1396

سومین جلسه عفاف وحجاب با حضور اعضاء  برگزار شد. به گزارش روابط عمومی هواشناسی آذربایجان غربی، در راستای بررسی  علل اجرایی نشدن مصوبات جلسات قبلی و ارائه پیشنهادی جدید در 9 ماهه پایانی سال، سومین جلسه عفاف و حجاب در هواشناسی تشکیل گردید. این جلسه نیزمطابق تقویم زمانی پیش بینی شده با محوریت تحلیل و بررسی نقاط قوت و ضعف، برگزار و هر یک از چالشها، بصورت مجزا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

برگزاری چهارمین جلسه تحول اداری هواشناسی آذربایجان غربی06-05-1396چهارمین جلسه تحول اداری هواشناسی استان آذربایجان غربی برگزار شد.به گزارش روابط عمومی هواشناسی آذربایجان غربی، در راستای بررسی مسائل مختلف اداری، همفکری و رایزنی در مورد آنها و همچنین ارائه گزارش در خصوص نحوه انجام ارزیابی عملکرد دستگاههای اجرایی توسط "سازمان برنامه و بودجه استان" پس از اعلام امتیازات اولیه، چهارمین جلسه تحول اداری در هواشناسی تشکیل گردید.
این جلسه مطابق تقویم زمانی پیش بینی شده با محوریت تحلیل و آسیب شناسی نقاط قوت و ضعف، برگزار و هر یک از محورهای ارزیابی، بصورت مجزا و دقیق مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

برگزاری اولین جلسه شورای اداری هواشناسی استان آذربایجان غربی در سال ۹۶-04-05-1396


اولین جلسه شورای اداری هواشناسی استان آذربایجان غربی در سال جاری به ریاست صادق ضیائیان مدیرکل هواشناسی استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی آذربایجانغربی، اولین جلسه شورای اداری هواشناسی استان در سال 96 در محل سالن جلسات هواشناسی و با حضور مدیرکل، معاون و روسای ستادی و شهرستانی برگزار شد.

ضیائیان در ابتدا ضمن خیرمقدم به همکاران، اظهار داشت: "علیرغم تمامی مشکلات موجود سال خوب و موفقیت آمیزی را پشت سرگذاشتیم." وی ضمن نقدیر از کلیه روسا و سرپرستان ادارات شهرستانی و مسئولین ستادی، این موفقیتها را نتیجه تلاش، پشتکار، همت و حس همدلی تمامی همکاران دانسته و ابراز امیدواری کرد که به منظور تداوم این موفقیتها در سال 96 با برنامه ریزی های خاص و مدون و حس مسئولیت وافر تک تک کارکنان در انجام امور محوله شاهد پیشرفت چشمگیر در سطح منطقه و کشوری باشیم؛ چرا که موفقیت یک سیستم در گرو کار گروهی و پرهیز از هرگونه حرکت فرد محوری در سیستم است.مدیرکل هواشناسی استان آذربایجانغربی در این جلسه گفت: "یکی از اهداف عمده در برنامه کاری علاوه بر شفاف سازی امور، کشف خلاقیت هاست که به نوعی مورد اهمال قرار گرفته که در این راستا باید فعال تر عمل کنیم." ضیائیان در خاتمه به جایگاه و نقش برجسته دیدبانان هواشناسی در دنیای امروز اشاره کرد و خاطر نشان کرد: "امروزه فعالیت یک دیدبان تنها متکی شدن به خواندن و ارسال یک هوا نبوده و افزایش نگرش علمی و عملی و تفکرات تک تک کارکنان در خصوص جایگاه شغلی و فعالیت در جهت ارتقاء آن را می طلبد."
در ادامه، گزارشات فعالیتهای مختلف فنی، پیش بینی، اداری - مالی، IT از سوی روسای ستادی ارائه گردید.
همچنین در این جلسه هر یک از روسا و مسئولین شهرستانی بطور جداگانه به بیان نیازها، مشکلات و پیشنهادات ادارات پرداخته و گزارشی از فعالیتهای اداره متبوع خود را ارائه دادند که در انتهای جلسه خلاصه ای از نیازها و مشکلات هر اداره در قالب پاورپوینت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت تا در جهت رفع احتیاجات و موانع موجود برنامه ریزی شده و گامهای لازم برداشته شود.
گفتنی است که این جلسه در روز چهارشنبه 04/۰۵/96 تشکیل شد واز ساعت 9:30 دقیقه صبح تا ساعت 17/30 عصر ادامه داشت.

برگزاری جلسه مشترک هم اندیشی هواشناسی آذربایجان غربی با پلیس راه ارومیه-خوی و قرارگاه پلیس راه استان آذربایجان غربی02-05-1396


جلسه هم اندیشی و تعامل هواشناسی آذربایجان غربی با پلیس راه ارومیه-خوی و قرارگاه پلیس راه استان آذربایجان غربی در هواشناسی ارومیه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان غربی، در راستای عملیاتی نمودن اهداف پلیس راه و قرارگاه پلیس راه در خصوص تعیین مقر یدکی برای آن، جلسه ای مشترک بیش هواشناسی و پلیس راه برگزارشد. این نشست هم اندیشی با محوریت ایجاد مقرّ یدکی مطمئن در صورت بروز هرگونه حادثه غیر مترقبه و امنیتی و غیر امنیتی، شامل تعرض و حمله به مقرّ نظامی هر دو واحد و یا سوانح غیر قابل پیش بینی، اعم از سیل و آتش سوزی و زلزله در قرارگاه پلیس راه ارومیه خوی، اسناد و مدارک خودروهای سازمانی و سلاح و مهمات و نیروی نظامی در هر دو یگان، تشکیل شد که در آن، اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی که نزیکترین واحد دولتی به این دو یگان است، به عنوان مقرّ یدکی در نظر گرفته شد.در این جلسه، صادق ضیائیان "مدیرکل هواشناسی استان" بار دیگر با تشریح سیاست ها و برنامه های این اداره کل، پایه و اساس فعالیت "سازمان هواشناسی جهانی" و نیز "سازمان هواشناسی کشور" را با توجه به منابع ثابت موجود، کمک به نجات جان انسان ها و بالا بردن بهروری عنوان نمود. وی همچنین تاکید جدی بر تامل بین هواشناسی و پلیس راه داشت.از دستاوردهای این جلسه می توان به تعیین مقر یدکی مطمئن برای پلیس با مشارکت پلیس راه اشاره کرد که نیاز است تا واحدهای مذکور در خصوص انتقال و جایگزین شدن خودروها، تجهیزات و سایر لوازم و اسباب ضروری، کلیه همکاریهای لازم را تا زمان عادی شدن وضعیت بحرانی داشته باشند.

رایزنی هواشناسی و فرمانداری اشنویه جهت راه اندازی ایستگاه خودکار در بخش نالوس27-04-1396

 

فرماندار شهرستان اشنویه در نشستی با مسئولین هواشناسی استان، موافقت خود را برای اختصاص زمینی جهت تاسیس ایستگاه خودکار در این شهرستان اعلام کرد.به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان غربی، طی جلسه ای به میزبانی هواشناسی اشنویه و با حضور فرماندار و جمعی از مسئولین شهرستان اشنویه، همچنین "مدیرکل هواشناسی آذربایجانغربی"، و تعدادی از روسای ستادی اداره کل، توافقات اولیه جهت نصب و راه اندازی ایستگاه خودکار هواشناسی در بخش نالوس شهرستان اشنویه به انجام رسید.صادق ضیائیان "مدیرکل هواشناسی استان" در این نشست گفت: "اختصاص یک زمین مستقل برای هواشناسی زمینه را برای ورود تجهیزات و امکانات مدرن هواشناسی به این منطقه بازتر خواهد کرد."

وی تاکید کرد: "هواشناسی در تلاش است تا با خدمت به مردم مخصوصاً کشاورزان، به واسطه اطلاع رسانی به موقع در زمان بحران ها و بلایای جوی، حافظ جان و مال مردم باشد و میزان خسارت های احتمالی را به حداقل برساند، تا گامهای وسیعی به سمت توسعه پایدار برداشته شود."ضیائیان در ادامه اظهار داشت: " امروزه هواشناسی جزء دستگاههای کلیدی یک جامعه محسوب می شود.؛ چرا که در راستای توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) در بیشتر عرصه های جامعه ورود پیدا کرده است."

اسعد خضری "فرماندار اشنویه" نیز با اشاره به کشاورز بودن اکثر ساکنین این شهرستان، ضمن تاکید بر لزوم گسترش فعالیت هواشناسی در این منطقه، گفت: "هواشناسی در چند سال اخیر توانسته است جایگاه مطلوبی در اذهان عمومی پیداکند و این نقش باید توسط کلیه مسئولین پر رنگ تر شود؛ چرا که عدم توجه به مباحث هواشناسی می تواند تاثیرات مخربی بر زندگی روزمره افراد و حتی برنامه های روزمره آنها بگذارد .

وی در خاتمه از اختصاص زمینی مستقل در بخش نالوس شهرستان اشنویه به هواشناسی خبر داد و ابراز امیدواری کرد که در آینده ای نزدیک کار واگذاری این زمین به هواشناسی صورت پذیرفته و شهرستان اشنویه نیز شاهد توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر در این زمینه باشد. گفتنی است، تامین روشنایی معبر و ورودی محوطه اداره هواشناسی و همچنین اهداء 1000 متر زمین برای احداث و راه اندازی ایستگاه خودکار در بخش نالوس، از نتایج این نشست بود.قابل ذکر است که در سال جاری با همکاری صمیمانه فرماندار و سایر دستگاهها و مسئولین شهرستانی، اداره هواشناسی اشنویه توانسته است در انجام امور سازمانی و نیز تعامل در برنامه‌ریزی، از ادارات موفق در سطح این شهرستان و استان آذربایجانغربی باشد که در این راستا با رایزنی های انجام شده با فرمانداری و برخی از ارگانهای شهرستان، بسیاری از امور اداره هواشناسی اشنویه به انجام رسیده است که از آن جمله می‌توان به تعمیر اساسی داخل ساختمان مسکونی و اداری به کمک فرمانداری شهرستان اشاره کرد.

سرپرست جدید اداره هواشناسی تکاب منصوب شد24-04-1396

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی، طی جلسه‌ای با حضور مهندس ثقفی "فرماندار تکاب" و صادق ضیائیان "مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان غربی"، رسول جبرئیلی به عنوان سرپرست جدید هواشناسی تکاب منصوب شد.در بخشی از ابلاغ رسول جبرئیلی که توسط مدیرکل هواشناسی منصوب شده، آمده است: "با عنایت به اهمیت اطلاعات هواشناسی و لزوم پایش دقیق و منظم و همچنین گسترش، به روز رسانی و ایجاد ارتباط با کاربر نهایی در شهرستان تکاب، جنابعالی را به سمت " سرپرست جدید هواشناسی تکاب " منصوب می نمایم. انتظا ر می رود با جدیت کامل و تلاش مستمر در انجام امور محول کوشا باشید. شایسته است با توکل بر خداوند متعال و رعایت ارزشها و اصول گرانقدر اسلامی، با رعایت صرفه و صلاح بیت المال و امانت داری و با همکاری صمیمانه با فرماندار و سایر دستگاهها و مسئولین شهرستانی به برنامه ریزی و انجام امور بپردازید."

بازرسی فنی و بازدید بیش از 50 ایستگاه بارانسنجی آذربایجانغربی21-04-1396

در جریان بازدید و بازرسی فنی ایستگاه های بارانسنجی آذربایجانغربی، بیش از 50 ایستگاه مورد تعمیر، تعویض و جابه جایی قرار گرفت.به گزارش روابط عمومی هواشناسی آذربایجانغربی به نقل از مدیرکل، در راستای اجرای پنج ساله برنامه ششم توسعه، بیش از 50 ایستگاه هواشناسی در این استان مورد بازدید، تعمیر، تعویض و تجهیز قرار گرفت.صادق ضیائیان "مدیر کل هواشناسی استان آذربایجان غربی" در این رابطه اظهار داشت: "این اقدامات عموما در مناطق صعب العبور و گاها صفر مرزی صورت گرفته و تاکنون بیش از 15 روز به طول انجامیده است که  این عملیات تا پوشش 91 ایستگاه بارانسنجی تداوم خواهد یافت .""مدیر کل هواشناسی استان آذربایجانغربی" با بیان اینکه اطلاعات هواشناسی اکنون یکی از ضروریات جامعه اذعان داشت، جمع آوری اطلاعات هواشناسی در ایستگاه های مختلف بیانگر اقلیم منطقه و بخشی از هویت هر منطقه می باشد لذا صحت و کیفیت این اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است که در کلیه فعالیتهای کشاورزی صنعتی و غیره ... کاربرد دارد.گفتنی است که این بازدیدها توسط گروه فنی اداره کل هواشناسی آذربایجانغربی انجام گرفت و ایستگاههای بارانسنجی از قبیل "گل کنگ"، "شلماش"، "موسالان" در شهرستان سردشت واقع شده در مرز عراق، "خورخوره" در دور افتاده ترین نقطه و "زولفیله" از شهرستان بوکان و از بدمسیر ترین ایستگاهها در شهرستان میاندوآب شامل: "اسماعیل کندی"، "چاخر احمد"، "قرمز بولاغ" و در مهاباد "سیاه گلی سفلی" و ناحیه منگور شرقی مورد بازدید قرار گرفته و اقدامات تعمیر، تعویض تجهیز نیز صورت پذیرفت.

برگزاری کارگاه آموزشی مقابله با سرمازدگی درختان هسته دار دانشگاه ارومیه 14-04-1396

 

کارگاه آموزشی مقابله با سرما زدگی درختان هسته دار در دانشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی، کارگاه آموزشی آشنایی باغداران و کاربران نهایی تهک کشاورزی در روز سه شنبه مورخ 96/4/13 با حضور اقای پروفسور صمدی ریاست محترم دانشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه، جمعی از اعضاء هیئت علمی دانشکده کشاورزی ( گروه آب و باغبانی) و نیز با حضور معاونت توسعه و پیش بینی، دبیران تهک استان و کاربران نهایی تهک کشاورزی در محل اطاق شوری دانشکده کشاورزی برگزارشد.
در این کارگاه آموزشی یک روزه، ضمن تشریح و ارائه ماهیت سرمازدگی، نحوه خسارت، روشها و راهکار های مقابله با سرمازدگی درختان هسته دار، به پرسشهای مطرح شده از طرف کاربران نهایی ( باغداران هلو) توسط اعضاء هیات علمی پاسخ داده شد.

 

 تلاش کارکنان هواشناسی مهاباد برای زیباسازی و بهسازی ایستگاه در جهت تکریم ارباب رجوع09-04-1396

  کارکنان هواشناسی مهاباد در راستای تکریم ارباب رجوع، به صورت خودجوش و با یاری از ظرفیت شهرستانی(شهرداری و ...) اقدام به بهسازی و زیباسازی این ایستگاه کردند.به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی، کارکنان اداره هواشناسی شهرستان مهاباد با همکاری هم و به صورت خودجوش با اصلاح محوطه ازجمله: سیمان کاری ورودی، چمن زنی، رنگ آمیزی تشت تبخیر و برطرف کردن ایرادات ،اصلاح ترکهای سیمانی قدیمی و بازسازی آن ، لوله گذاری و سرامیکاری کف روشویی، اقدام به بهسازی و زیباسازی این ایستگاه نمودند.غفور محمدپور " رئیس اداره هواشناسی مهاباد " در این رابطه اظهار داشت: "ارائه این پیشنهاد برای تسریح و تسهیل در امور اداری و تکریم ارباب رجوع بوده که با تلاش و همیاری همکاران و یاری شهرداری و اجرایی شد."

 

شکست رکورد گرما در پیرانشهر09-04-1396

رکورد گرمای شهرستان پیرانشهر در هفته اول تیرماه شکسته شد.براساس گزارش اداره هواشناسی سینوپتیک پیرانشهر، حداکثر دمای هوا در این شهرستان در ۷ تیر ۹۶ به ۳۸+ درجه سانتیگراد رسید که در طول دوره آماری بی سابقه بوده و رکورد گرمای هوا را به میزان ۳ درجه نسبت به سالهای گذشته شکست.عبدالرحمن ابراهیمی " رئیس اداره هواشناسی سینوپتیک شهرستان پیرانشهر " در این رابطه اظهار داشت: " روز گذشته ( هفتم تیر ۹۶ ) حداکثر دمای هوا در ایستگاه هواشناسی پیرانشهر به ۳۸ درجه سانتیگراد بالای صفر رسید که بیشترین درجه گرما در طول دوره آماری از ابتدای تاسیس هواشناسی به حساب می آید. ابراهیمی ادامه داد: " تا قبل از ثبت این رکورد گرما در شهرستان، حداکثر دمای گزارش شده در روز ۷ تیر، مربوط به سال ۸۸ بوده که ۳۵+ درجه سانتیگراد می باشد. البته در سال ۷۶ نیز دمای ۳۴+ را داشته ایم اما همچنانکه قبلا هم اطلاع رسانی شده و مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی استان هم در آخرین اطلاعیه خود ورود موج گرما را به استان اعلام کرده بود، ثبت چنین دمایی دور از انتظار نبود."" رئیس اداره هواشناسی سینوپتیک شهرستان پیرانشهر " در رابطه با رکورد گرما در سایر نقاط استان نیز گفت: "همزمان با پیرانشهر، حداکثر دما در سایر شهرستانهای استان نیز از حد نرمال بالاتر رفت. بطوری که در پلدشت، شاهین دژ، مهاباد و میاندوآب گرما به ۴۰+ درجه سانتیگراد رسید. البته در اوج گرمای سوزناک این شهرها دمای حداقل در اشنویه طی شب گذشته ۱۲+ درجه سانتیگراد بود."وی در انتها گفت: "پیش بینی می شود از امروز تا اواسط هفته آینده در بیشتر نقاط کاهش دما  رخ دهد ولی از آن پس باید منتظر ورود موج دوم گرما بود که احتمالاً محسوس تر و وسیع تر از موج اول باشد."

شهرستان های آذربایجان غربی رکورد دار سوز گرما در اوایل تیرماه 07-04-1396

هوای گرم چندروزیست که کماکان در استان آذربایجان غربی هم پای سایر استانها می تازد و این در حالی است پیش‌تر، مرکز پیش بینی هواشناسی استان آذربایجان غربی، با صدور اطلاعیه شماره 18 در خصوص نفوذ جریانات گرم جنوبی هشدارهای لازم را به مردم و مسئولین داد که دمای هوا بطور محسوس افزایش پیدا خواهد کرد.به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی، همانطور که انتظار می رفت، دمای هوای شهرستانهای مهاباد، میاندآب، شاهین دژ و پلدشت  نسبت به دیگر شهرستانهای استان در اوایل فصل تابستان سوزناک بوده و به مرز 40 درجه نیز رسید.بنا بر پیشینه دمای هوای شهرستان های نامبرده طی سالهای گذشته که رکوردار گرمای سوزان در سطح استان بودند بعضاَ به مرزها بیش از 40  درجه سانتیگراد نیز رسیده است  .این درحالی که هوای شهرستان اشنویه در همین برهه با دمای 12 درجه سانتی گراد خنک ترین شهر را به خوداختصاص داد

 

پیام تبریک ریاست محترم سازمان به مناسبت عید سعید فطر04-04-1396

 

تداوم اولویت سامانه تهک کشاورزی در برنامه‌های اجرایی هواشناسی آذربایجان غربی در سال ۹۶ * 04-04-1396


سامانه توسعه هواشناسی کاربردی در بخش کشاورزی در راس برنامه کاری هواشناسی آذربایجانغربی در سال 96 قراردارد.به گزارش روابط عمومی هواشناسی آذربایجانغربی، جلسه ای در تاریخ 31 خرداد ماه با حضور معاونت پیش بینی و توسعه ،دبیران و روسای ستادی اداره کل هواشناسی استان برگزار گردید که نشان می دهد، اولویت سامانه توسعه هواشناسی کاربردی در برنامه‌های اجرایی هواشناسی آذربایجان غربی همچنان به قوت خود پا برجاست.این جلسه با حصول تفاهم بر وظایف هر کدام از ادارات(فنی،اداری مالی،پیش بینی،تحقیقات و پایش) در ارتباط با تهک برگزار شد.و در آن، رفع مشکلات پیشرو، تسهیل در ارسال پیشبینی ها و توصیه های خاص به کاربران سطح سه و ارائه طرح های تحقیقاتی جهت کمی کردن اثر بخشی اجرایی سامانه تهک در سال های گذشته و... مورد تاکید بررسی قرار گرفت.

 

پیام تبریک مدیرکل  به مناسبت عید سعید فطر 1396/04/04

 

إِنَّمَا هُوَ عِیدٌ لِمَنْ قَبِلَ اللَّهُ صِیامَهُ وَ شَکَرَ قِیامَه

 

 این عید کسی است که خدا روزه‌اش را پذیرفته و نماز وی را سپاس گفته است . (امام علی، نهج البلاغه، حکمت 437 )

چه زیبا بود بندگی خالصانه مردمان مسلمان در شب ها و روزهای این ماه مبارک ، چه دلنشین بود نوای مناجات آنان هنگام زمزمه دعای سحر و ربنای افطار، چه روح بخش بود هوای شهرها و روستاهایمان آن گاه که در لیالی قدر صدای ملکوتی الهی العفو ها و سُبْحانَکَ یا لا اِلـهَ إلاّ اَنْت ها در آسمان می پیچید گویی همه عاشقان همنوای با هم سرود عشق و بندگی خویش را برای حضرت دوست نغمه ساز می کردند . و اکنون خرامان به پایان این ماه عاشقی می رسیم و گردش قمر آغاز ماه شوال را به ارمغان می آورد . زمان نواخته شدن آوای الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَی مَا هَدَانَا وَ لَهُ الشُّکْرُ عَلَی مَا أَوْلانَا بر گلدسته های مساجد و روز عید سعید فطر فرا رسیده است. عیدی که ضیافتی است برای پایان یافتن این میهمانی .تطهیر در چشمه زلال رمضان و طلوع خورشید فطر برکیمیای وجود همه هم وطنان عزیز به ویژه کارکنان اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی و خانواده محترمشان  تبریک عرض می نمایم، بدان امید که خداوند سبحان فطرمان را فاطر، ایمانمان را فاخر و روحمان را طاهر ساخته و طاعات و عبادات همگان را مورد قبول خویش قرار دهد .

 

تلاش کارکنان هواشناسی تکاب برای زیباسازی و بهسازی ایستگاه در جهت تکریم ارباب رجوع96-03-29


کارکنان هواشناسی تکاب در راستای تکریم ارباب رجوع، و احترام به حقوق شهروندی، اقدام به بهسازی این ایستگاه کردند.به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی، کارکنان اداره هواشناسی شهرستان تکاب با اصلاح محوطه ازجمله: زدن علفهای هرز پلاتفرم، قطع درختان خشک و هرس شاخه های مزاحم دید و پاکسازی محوطه از آنها، اقدام به بهسازی و زیباسازی این ایستگاه نمودند.
رسول جبرئیلی "سرپرست هواشناسی سینوپتیک تکاب " در این رابطه اظهار داشت: " این اقدامات در راستای تکریم ارباب رجوع بوده که با تلاش و همیاری همکاران اجرایی شد."

 

اقدام هواشناسی میاندوآب برای بهسازی ایستگاه در راستای اقتصاد مقاومتی بدون صرف هزینه96/03/29


تلاش کارکنان هواشناسی در راستای اقتصاد مقاومتی اینبار در هواشناسی میاندوآب بدون هیچ بارمالی به بار نشست.به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی، کارکنان ایستگاه تحقیقات هواشناسی کشاورزی تکمیلی میاندوآب با همکاری شهرداری و اداره راه و شهرسازی این شهرستان با اصلاح محوطه شامل تسطیح و شن ریزی و انتقال جداول و کانوا، اقدام به بهسازی و زیباسازی این ایستگاه نمودند.
احمد علی بنائی بکتاش " مسئول ایستگاه تحقیقات هواشناسی کشاورزی تکمیلی میاندوآب " در این رابطه اظهار داشت: "ارائه این پیشنهاد برای تسریح و تسهیل در امور اداری و تکریم ارباب رجوع بوده که با تلاش و همیاری همکاران و همچنین شهرداری و راه و شهرسازی اجرایی شد."

 

اجرای ایزوگام ساختمان اداره هواشناسی شهرستان چایپاره96/03/27


۴۰۰ مترمربع از ایزوگام پشت بام ساختمان اداره هواشناسی شهرستان چایپاره اجرا شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجانغربی، در راستای اجرای پروژه های عمرانی سال 95 عملیات ایزوگام ساختمان ایستگاه هواشناسی چایپاره با بیش از 400 مترمربع به اجرا رسید.
قاسم ابراهیمی " سرپرست ایستگاه هواشناسی چایپاره " با اشاره به صرف و هزینه ی بودجه اختصاص یافته برای این ایستگاه در سال 95 گفت: " به دلیل قدیمی بودن ساختمان اداری، بخشی از برنامه عمرانی هواشناسی چایپاره به تعمیر ساختمان اختصاص یافته است که از بخش بودجه سال 95 این تعمیر و نوسازی انجام و به امید خدا در سال 96 نیز این روند تعمیر و نوسازی در قسمتهای دیگر ادامه خواهد داشت و با همکاری و توجه ویژه اداره کل و نیز تعامل با برنامه و بودجه فرمانداری شهرستان، سعی در جذب اعتبار بیشتری خواهیم نمود."

اهدای مدال قهرمانی کارشناس هواشناسی برای حمایت از زندانیان شهر ماکو96/03/27
 

قهرمان آذربایجانی "مسابقات کیک بوکسینگ گرجستان" و کارشناس هواشناسی، برای حمایت از زندانیان شهر ماکو مدال قهرمانی خود را اهداء کرد. به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی، در مراسم گلریزان شهر ماکو، آرش امانی کارمند هواشناسی با حضور روسای زندانهای استان و سازمان منطقه آزاد همچنین ریاست و دادستان دادگستری ماکو در ایام ماه مبارک رمضان و مقارن با شبهای پرفیض قدر، مدال قهرمانی خود را جهت حمایت از زندانیان اهدا نمود.گفتنی است که آرش امانی مدال قهرمانی خود را در مسابقات کیک بوکسینگ گرجستان در سال ۲۰۱۴کسب کرده بود که به منظور آزادی زندایان جریمه غیر عمد اهداء شد.

 

تالیف و انتشار کتاب "پارامترهای هواشناسی در مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان"

96/03/22

کتاب "پارامترهای هواشناسی در مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان" در راستای تحلیل و نقش پارامترهای هواشناسی در کاهش خسارات در بخش عمران و ساخت سازه های ایمن تر و کاهش هزینه های تمام شده ساختمان، توسط "انتشارات آب و هوا" چاپ و منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی، به نقل از صادق ضیائیان "مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان غربی" و یکی از مولفین کتاب، امروزه عدم رعایت پارامترهای هواشناسی در مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان، یکی از معضلات موجود در

کشور بوده و تلاش شده از طریق این مجموعه، گامی موثر در این رابطه برداشته شود.ضیائیان  بیان داشت: " کتاب " پارامترهای هواشناسی در مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان " با نگاه ویژه به میزان تاثیر هر کدام از پارامترهای هواشناسی نظیر دما، رطوبت، سمت و سرعت باد، نزولات جوی ( باران، برف و بارشهای یخزن و یخ ) به تفکیک مورد بررسی قرار گرفته و تمامی مصوبات و مقررات موجود در مباحث 22 گانه ساختمان تشریح شده و نقاط ضعفی که در آیین نامه ها بدان اشاره نشده، به تفصیل آمده است."وی در ادامه هدف از چاپ این کتاب را  آشنایی بیشتر اساتید، مهندسین، دانشجویان و علاقمندان با پارامترهای هواشناسی و میزان تاثیر آن در بخش عمران و ساختمان عنوان و ابراز امیدواری کرد که با مطالعه و مد نظر قراردادن موارد مطرح شده در کتاب، روشهای علمی تر در ساخت سازه های ایمن تر، کاهش میزان خسارتها و نیز هزینه های تمام شده ساختمان را در پی داشته باشد.شایان ذکر است، کتاب "پارامترهای هواشناسی در مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان" توسط صادق ضیائیان (مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان غربی) و اسماعیل کامیاب نسب (رئیس هواشناسی بوکان) جمع آوری و تدوین شده و "انتشارات آب و هوا" آن را چاپ و منتشر کرده است.

گفتنی است که پارامترهای هواشناسی در کیفیت ساخت و ساز بخش عمران و ساختمان، بسیار موثر بوده و در مقررات ملی ساختمان بصورت مقررات اجرایی برای مهندسین لازم الاجرا می باشد. کتاب حاضر نیز با رویکرد افزایش آگاهی ها و در راستای طرح توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) در بخش معماری و شهرسازی تالیف و منتشر شده است.

پیشبرد اهداف طرح توسعه هواشناسی کاربردی در بخش زنبورداری آذربایجان غربی

96/03/22

 با نشست کارشناسان و دبیران سامانه توسعه هواشناسی کاربردی آذربایجانغربی، گامی دیگر در پیشبرد اهداف تهک، این بار در بخش زنبورداری برداشته شد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی آذربایجانغربی، نشست کارشناسان و دبیران سامانه توسعه هواشناسی کاربردی استان، با تنی چند از مسئولین جهاد کشاورزی و تعاونی زنبورداران ارومیه در روز یکشنبه مورخه 21/03/96 در سازمان جهاد کشاورزی ارومیه برگزارشد.در این دیدار که با حضور کیومرث زینالی مقدم "دبیر تهک زنبورداری" و عباسعلی سلیمانی از هواشناسی با سید علی اصغر موسوی فر "کارشناس مسئول زنبور داری اداره جهاد کشاورزی" و نیز شهباز احمدپور "معاون مدیر عامل تعاونی زنبورداران" انجام شد، زینالی به بررسی نیازسنجی و شرح فرم شماره ۲ ویژه تولید زنبور اصل جهت بررسی و تبادل افکار و نظرات کارشناسی در راستای  طرح سامانه توسعه هواشناسی کاربردی  پرداخت.در خاتمه با در اختیار قراردادن فرم ها،مقرر شد ارتباط بین هواشناسی و بخش زنبورداری سازمان جهاد کشاورزی گسترش یابد.

نشست کارشناسان هواشناسی چایپاره با کدوکاران این شهرستان96/03/22

کارشناسان هواشناسی در راستای به کارگیری پیش بینی های جوی در سال ۹۶ جهت حصول نتیجه مطلوب، با کدوکاران در شهرستان چایپاره دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان غربی، این دیدار در جهت بررسی مشکلات و وضعیت رشد گیاه با هدف ضرورت استفاده از دانش هواشناسی و پیش بینی وضعیت جوی و کاربست آن تا حصول بهترین نتیجه انجام شد.

قاسم ابراهیمی "رئیس و دبیر تهک هواشناسی چایپاره" ضمن قدردانی از حضور کدوکاران و مسئولین جهاد کشاورزی و همکاران هواشناسی در این شهرستان، با اشاره به تعامل خوب هواشناسی و کدوکاران، روند روبه رشد و نتایج حاصله طی این مدت را ارزشمند ارزیابی نموده و به تشریح فرآیند کامل تاثیر پارامترهای هواشناسی در مراحل مختلف این فرآیند پرداخت.

تلاش کارکنان هواشناسی چایپاره در راستای اقتصاد مقاومتی 96/03/21

کارکنان هواشناسی چایپاره در راستای اقتصاد مقاومتی و افزایش عمر تجهیزات، اقدام به ترمیم رنگ آمیزی ادوات نمودند. به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی، کارکنان اداره هواشناسی شهرستان چایپاره، اقدام به ترمیم رنگ آمیزی ادوات از جمله، رنگ آمیزی جعبه اسکرین ها و بعضی ادوات نظیر بارانسنجی و تشت تبخیر این ایستگاه نمودند. قاسم ابراهیمی " سرپرست ایستگاه هواشناسی چایپاره " در این رابطه اظهار داشت: در راستای اقتصاد مقاومتی و کاهش هزینه ها در دراز مدت نمودیم که با رنگ آمیزی ادوات و تجهیزات موجود در پلاتفرم، حفاظت ایستگاه، رعایت استانداردهای هواشناسی، رعایت نظام آراستگی اجرایی شد."

همکاری و تلاش کارکنان هواشناسی پیرانشهر در راستای اقتصاد مقاومتی و کاهش هزینه ها

96/03/21

کارکنان اداره هواشناسی شهرستان پیرانشهر در راستای اجرایی نمودن اقتصاد مقاومتی، اقدام به کاهش هزینه ها کردند.به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجانغربی، کارکنان اداره هواشناسی سینوپتیک شهرستان پیرانشهر، در اقدامی قابل تقدیر و در راستای منویات "مقام معظم رهبری" در خصوص اقتصاد مقاومتی، گامهایی را در جهت کاهش هزینه های این ایستگاه برداشتند.
رحمان ابراهیمی " رئیس اداره هواشناسی پیرانشهر " در این رابطه اظهار داشت: " در جهت کاهش هزینه‌ها و اجرایی نمودن شعار اقتصاد مقاومتی و در گام اول، از ابتدای سال جاری تصمیم به کاهش هزینه تلفن ثابت اداره گرفتیم که خوشبختانه با همکاری و تلاش کارکنان، نسبت به دوره های گذشته هزینه های این بخش تا ۸۰ درصد کاهش پیدا کرد."ابراهیمی ابراز امیدواری کرد که این کاهش هزینه در سایر موارد، به ویژه در بخش " آب و برق و گاز " نیز باشد.

تلاش کارکنان هواشناسی میاندوآب برای زیباسازی و بهسازی ایستگاه در جهت تکریم ارباب رجوع96/03/21

کارکنان هواشناسی میاندوآب در راستای تکریم ارباب رجوع، و احترام به حقوق شهروندی، بویژه کارکنان این اداره، اقدام به بهسازی و فنس کشی این ایستگاه کردند.به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی، کارکنان اداره هواشناسی شهرستان میاندوآب با اصلاح محوطه ازجمله: فنس کشی، ایجاد پارکینگ ماشین و همچنین اصلاحات داخلی، منجمله کابینت کاری آبدارخانه، اقدام به بهسازی و زیباسازی این ایستگاه نمودند.احمد علی بنائی بکتاش " مسئول ایستگاه تحقیقات هواشناسی کشاورزی تکمیلی میاندوآب " در این رابطه اظهار داشت: " این اقدامات در راستای تکریم ارباب رجوع و همچنین حفظ جان و تامین رفاه کارکنان از گزند حیوانات وحشی بوده که با تلاش و همیاری همکاران و پیمانکار اجرایی شد.

بازدید معاون سیاسی فرمانداری ویژه شهرستان میاندوآب از هواشناسی این شهرستان96/03/20

احمد علی اسدپور " معاون سیاسی فرمانداری ویژه شهرستان میاندوآب " به همراه هیئتی از اداره هواشناسی میاندوآب بازدید کرد.به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان غربی، احمد علی اسدپور " معاون سیاسی فرمانداری ویژه شهرستان میاندوآب "ضمن بازدید از ایستگاه تحقیقات هواشناسی کشاورزی تکمیلی این شهرستان، از نزدیک در جریان فعالیت، عملکرد و توانمندی ها و چالشهای موجود در هواشناسی قرار گرفت.در این بازدید، احمدعلی بنائی بکتاش "رئیس اداره هواشناسی میاندوآب" ضمن تقدیر و تشکر از حضور معاون سیاسی فرمانداری ویژه در هواشناسی، به بیان عملکرد و فعالیت شبانه روزی کارکنان بخشهای مختلف هواشناسی منجمله سامانه نوسعه هواشناسی کاربردی، فعالیتهای این ایستگاه با کمترین بودجه، بیان کرد با توجه به توانمندی های کارکنان این بخش، از فرماندار ویژه خواهانیم تا مسئولین نگاهی ویژه به هواشناسی و کمبودها و چالشهای آن داشته باشند.در خاتمه این بازدبد، اسدپور قول مساعد جهت پیگیری در راستای یاری به این ایستگاه را داد.

 برگزاری ضیافت افطاری خانواده هواشناسی آذربایجان غربی1396/03/13

ضیافت معنوی افطاری در جمع صمیمی بازنشستگان، کارکنان و خانواده هواشناسی آذربایجان غربی در محوطه این اداره کل برگزارشد. به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی، بازنشستگان و کارکنان روزه دار و سختکوش هواشناسی و خانواده این عزیزان، در ضیافت افطاری که به همت اداره کل، ترتیب داده شده بود، شرکت نموده و پس از اقامه نماز مغرب و عشا در کنار یکدیگر با صمیمیت و همدلی روزه خود را افطار کردند. در این ضیافت معنوی، صادق ضیائیان "مدیرکل هواشناسی" با قدردانی از همکاران و خانواده های بازنشسته، از زحمات و تلاشهای کارکنان در سطح استان و اداره کل تقدیر و تشکر کرده و بر استمرار اینگونه مراسمات که موجب تقویت روحیه جمعی، دینی و اجتماعی می شود، تأکید نمود.

برگزاری اولین جلسه کمیته سرمایه انسانی هواشناسی در سال ۹۶ با حضور نماینده برنامه و بودجه 1396/03/13

 اولین جلسه کمیته سرمایه انسانی هواشناسی استان در سال جاری، با محوریت بررسی درخواستهای همکاران برگزار گردید. به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی، اولین جلسه کمیته سرمایه انسانی در سال96 با حضور علی احمدی نماینده سازمان برنامه و بودجه و اعضا کمیته در محل دفتر مدیر کل برگزار شد که در این جلسه به بررسی درخواستهای همکاران در راستای ارتقاء شغلی و طبقه بندی و همچنین نقل و انتقال کارکنان پرداخته شد و تدابیر لازم اتخاذ گردید.

برگزاری نشست کارشناسی تعیین و محاسبه ارزش افزوده اجرای تهک در بخش کشاورزی1396/03/13

 در راستای تعیین و محاسبه ارزش افزوده اجرای تهک کشاورزی در استان آذربایجانغربی، نشستی با حضور کارشناسان مربوطه برگزار شد.به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی،به منظور نحوه محاسبه و کمی کردن ارزش افزوده در بخش خدمات هواشناسی کشاورزی و در راستای اجرای سامانه تهک در استان، نشستی با حضور کارشناسان هواشناسی و جهاد کشاورزی برگزار گردید.در این جلسه که نصرت الله شیخ محمدی "معاونت توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی"، دبیر و اعضا و کارشناسان تهک کشاورزی، همچنین پیرمرادی "معاونت بهبود تولیدات گیاهی" و کارشناسان بخش های مختلف سازمان جهاد کشاورزی استان حضور داشتند، پس از بحث و تبادل نظرهای کارشناسانه، تهیه پروپوزال جهت ارائه به ستاد مدیریت بحران به منظور تامین اعتبار و نیز مکاتبات مشترک اداره کل هواشناسی و سازمان جهاد کشاورزی با استانداری آذربایجان غربی جهت گشایش ردیف اعتباری خاص، از نتایج این نشست بود.

تشکیل نخستین جلسه ستاد عفاف و حجاب اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی در سال ۹۶ 1396/03/11

 اولین جلسه ستاد عفاف و حجاب اداره کل هواشناسی آذربایجانغربی با حضور مدیرکل و سایر اعضای ستاد، همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان برگزار شد. در این جلسه صادق ضیائیان "مدیر کل هواشناسی" ضمن تقدیر از فعالیتهای دبیر ستاد، فرارسیدن ماه مبارک رمضان را تبریک گفته و تقارن جلسه اول عفاف و حجاب با روز اول ماه رمضان را به فال نیک گرفت.
وی همچنین با اشاره به حضور مردم ایران در پای صندوقهای رای در روز ۲۹ اردیبهشت، این حضور را نشانه اقتدار و غیرت ایرانی دانست. ضیائیان بر ارائه پیشنهادات و راهکارهای لازم برای اجرای برنامه های پربارتر در سال 96 تاکید کرد در ابتدای این جلسه، مهدیزاده رئیس ستاد، ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان و با اشاره به اینکه ماه رمضان بهترین فرصت برای ترویج و توسعه فرهنگ عفاف و حجاب در محیط اداری بوده، خاطر نشان کرد: "برنامه های عفاف و حجاب صرفا متعلق به زنان نبوده بلکه کلیه همکاران اعم از مرد و زن باید در رعایت شئونات اسلامی خود دقت و حساسیت زیادی داشته باشند"،"رئیس ستاد عفاف و حجاب هواشناسی" گفت: "کلیه مسئولین علی الخصوص اعضای ستاد خود باید نسبت به رعایت فرایض دینی و مسائل عفاف و حجاب بصورت جدی اقدام نمایند تا نمونه و الگو برای سایر همکاران باشند."
در ادامه جلسه، ریحانه بابایی "دبیر ستاد عفاف و حجاب هواشناسی" ضمن اشاره به برنامه های اجرا شده در سال 95 ، با تاکید بر تداوم این روند در سال ۹۶، اولویت برنامه ستاد را در سال جاری، برگزاری کلاسهای آموزشی اعلام کرد.

تلاش کارکنان هواشناسی ماکو برای زیباسازی و بهسازی ایستگاه در جهت تکریم ارباب رجوع1396/03/10

کارکنان هواشناسی ماکو در راستای تکریم ارباب رجوع، به صورت خودجوش اقدام به بهسازی و زیباسازی این ایستگاه کردند.به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی، کارکنان اداره هواشناسی شهرستان ماکو با همکاری هم و به صورت خودجوش با اصلاح محوطه ازجمله: سیمان کاری ورودی، درختکاری، اصلاح آسفالت، خاکریزی باغچه ها، جمع آوری زباله و نظافت، اقدام به بهسازی و زیباسازی این ایستگاه نمودند.جعفر علیپور " سرپرست اداره هواشناسی ماکو " در این رابطه اظهار داشت: "ارائه این پیشنهاد برای تسریح و تسهیل در امور اداری و تکریم ارباب رجوع بوده که با تلاش و همیاری همکاران اجرایی شد.

 بازدید معاون استاندار و فرماندار ویژه مهاباد از هواشناسی این شهرستان1396/03/10
دکتر ایرج شجاعی " معاون استاندار و فرماندار ویژه مهاباد " به همراه هیئتی از اداره هواشناسی مهاباد بازدید کرد.به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان غربی، روز یکشنبه هفتم خرداد ماه، دکتر ایرج شجاعی "معاون استاندار و فرماندار ویژه مهاباد" ضمن بازدید از اداره هواشناسی سینوپتیک این شهرستان، از نزدیک در جریان فعالیت، عملکرد و توانمندی ها و چالشهای موجود در هواشناسی قرار گرفت.
در این بازدید، غفور محمدپور "رئیس اداره هواشناسی مهاباد" ضمن تقدیر و تشکر از حضور معاون استاندار در هواشناسی، به بیان عملکرد و فعالیت شبانه روزی کارکنان بخشهای مختلف هواشناسی با کمترین بودجه، امکانات و مزایا پرداخت و با توجه به توانمندی های کارکنان این بخش، از فرماندار ویژه درخواست کرد که مسئولین نگاهی ویژه به هواشناسی و کمبودهای آن داشته باشند.
در خاتمه این بازدبد، دکتر ایرج شجاعی قول مساعد جهت یاری به این ایستگاه را داد.
در این دیدار، مسئول حراست فرمانداری، معاونت امور آب و جمعی دیگر، "فرماندار شهرستان مهاباد" را همراهی می کردند.

تقدیر از مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان غربی در مراسم ویژه ستاد خدمات سفر1396/03/08

در جلسه ویژه ستاد خدمات سفر با حضور اعضای ستا از مدیرکل هواشناسی استان تقدیر به عمل آمد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان غربی در این مراسم که در سالن اجتماعات استانداری با هدف قدردانی از زحمات مسوولین و دستگاه های اجرایی استان و دست اندرکاران خدمت رسانی به مسافران نوروزی برگزار شد، توسط معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و جانشین ستاد اجرایی خدمات سفر استان از زحمات مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی تقدیر به عمل آمد. در پیام تقدیر صادق ضیائیان از سوی تقی کهوریان توسط معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و جانشین ستاد اجرایی خدمات سفر استان  و جلیل جباری مدیرکل میراث فر هنگی،صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی آمده است:صنعت گردشگری به عنوان یکی از ارکان اصلی پیشرفت، نقش و جایگاه ویژه ای را در برنامه های کلان مربوط به توسعه استان، تولید و اشتغال و افزایش درآمدهای عمومی بر عهده دارد؛ بدون تردید با توجه به فراگیر بودن و فرابخش بودن این حوزه، هرگونه موفقیت و پیشرفت در آن، همکاری و همیاری همگان را می طلبد.

علیهذا، تلاش صادقانه و مضاعف جنابعالی در همکاری با ستاد اجرائی خدمات سفر استان آذربایجان غربی علی الخصوص در نوروز 96 که با رضایت عمومی شهروندان و گردشگران همراه بود، قابل تقدیر است امیدواریم که در سایه الطاف یزدان و همدلی و همکاری هرچه بیشتر شاهد موفقیت روز افزون در عرصه های مختلف پیشرفت استان عزیزمان باشیم.

بازدید کارشناسان بخش فنی و تجهیزات از ایستگاههای هواشناسی در راستای افزایش کیفی رکورد داده ها08-03-1396

به منظور افزایش ضریب صحت گزارشات جوی و برخط بودن آنها، کارشناسان بخش فنی، بازدیدهای ادواری را از UPS و تجهیزات و ادوات هواشناسی ایستگاهها انجام می دهند.به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجانغربی، در جهت کاهش تاخیر و تعجیل در گزارشات جوی و افزایش کیفی رکورد داده ها، کارشناسان اداره مهندسی تجهیزات بازدیدهای دوره ای از ایستگاههای هواشناسی به عمل می آورند که در این راستا از ایستگاههای شمال استان سرکشی کرده و به رفع نواقصات و مشکلات موجود در جهت نیل به اهداف تعیین شده پرداختند.

بازدید دانش آموزان، دانشجویان و علاقمندان از ایستگاههای هواشناسی06-03-1396

به منظور آشنایی با علوم جوی و نحوه فعالیت ایستگاهها، همه ساله بخشهای مختلف هواشناسی میزبان علاقمندان از اقشار مختلف می باشد.به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی، هر ساله اواسط فصل بهار و به ویژه اردیبهشت ماه، ایستگاههای هواشناسی میزبان بازدید کنندگان مختلف به منظور آشنایی آنان با محیط کار و نحوه فعالیت کارکنان و ادوات هواشناسی بوده اند.در این بازدیدها که اغلب توسط دانش آموزان و دانشجویان و اقشار تحصیل کرده صورت می گیرد، علاقمندان با محیط کار، فعالیت بخشهای گوناگون در هواشناسی، از جمله مرکز پیش بینی، فنی و تجهیزات و نیز تنوع ایستگاهها و وظایف آنها و ادوات هواشناسی آشنا خواهندشد.

بازدید کارشناسان از مزارع و باغات به منظور اخذ بازخورد سامانه تهک کشاورزی در آذربایجانغربی

1396/2/26

در راستای اجرايی نمودن سامانه تهك كشاورزی و پیگیری بازخوردهای آن در آذربايجان غربی، کارشناسان هواشناسی در روز سه شنبه 1396/2/26 از مزارع و باغات جنوب استان بازدید کردند. به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجانغربی، بر اساس برنامه كاری تنظيمی، ، با حضور كارشناسان تهك كشاورزی استان و شهرستان مياندوآب، به منظور اخذ بازخورد، رضايت مندی و كمی كردن ارزش افزوده اجرای سامانه تهك، تعدادی از مزارع چغندر قند، گندم و باغات انگور كاربران سطح سه جنوب استان، مورد بازديد قرار گرفت. رضايت مندی كاربران، عمل به توصيه های خاص هواشناسی كشاورزی، كاهش خسارت پديده های مخرب جوی به محصولات، تقويت و تداوم اجرای سامانه تهک کشاورزی، از جمله باز خوردهای اخذ شده از كاربران طی اين بازديد بوده است.

برگزاری جلسه توجیهی شرکت‌های داوطلب در مناقصه ی خرید، نصب و راه اندازی ایستگاه های خودکار هواشناسی حوضه دریاچه ارومیه1396/2/26

جلسه پرسش و پاسخ مناقصه خرید، نصب و راه اندازی ایستگاههای خودکار هواشناسی حوضه دریاچه ارومیه با حضور تعدادی از شرکتهای داوطلب در محل اداره کل هواشناسی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی آذربایجانغربی، روز شنبه 23 اردیبهشت، شرکتهای داوطلب در مناقصه ی خرید، نصب و راه اندازی ایستگاه های خودکار هواشناسی حوضه دریاچه ارومیه با حضور در این اداره کل، در جلسه توجیهی و پرسش و پاسخ شرکت کردند.

در این نشست که با حضور مدیرکل و کارشناسان هواشناسی برگزارشد، امیر عدل عسگر خانی "رئیس اداره مهندسی تجهیزات هواشناسی" در خصوص مشخصات فنی دستگاههای مورد نیاز، توضیحاتی ارائه و شفاف سازی نمود.

در این جلسه توجیهی همچنین در خصوص محل نصب دکل دریاچه ارومیه و طریقه دستیابی به پاکتهای مناقصه و سایر موارد ضروری اشاره و سوالات نماینده شرکتها (مناقصه گران) از سوی مدیر کل و کارشناسان پاسخ داده شد.

گفتنی است که اداره کل هواشناسی استان آذربایجانغربی در راستای احیای دریاچه ارومیه، چندین ایستگاه خودکار هواشناسی در حوضه این دریاچه راه اندازی خواهدکرد.

بازدید "امام جمعه ماکو" و "شهردار بازرگان" از اداره هواشناسی ماکو1396/2/21

امام جمعه ماکو" و "شهردار بازرگان" به همراه تعدادی از طلاب حوزه عملیه خواهران، با حضور در اداره هواشناسی ماکو، ضمن آشنایی با نحوه عملکرد این اداره، از ایستگاه و ادوات آن بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی آذربایجانغربی، روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت، حاج آقا رنجبری "امام جمعه شهرستان ماکو" و مهندس حاتمی " شهردار بازرگان" با حضور در اداره هواشناسی، از نزدیک عملکرد شبانه روزی کارکنان این مرکز را رصد نموده و با نحوه کار ادوات موجود آشنا شدند.

در این دیدار صمیمی " امام جمعه شهرستان ماکو "، خدمت رسانی به مردم را از مهمترین و برترین عبادتها برشمرده و وظیفه ی اصلی هر یک از کارکنان دولت در هر پست و مقامی را مسئولیت پذیری و تقوای الهی در خدمت به مردم و امانتداری دانستند.

حاج آقا رنجبری در ادامه ارائه پیش بینی های وضعیت جوی از طریق هواشناسی را که باعث کاهش مخاطرات، راحتی و رفاه عموم مردم است، مهم دانسته و خاطر نشان کردند: " این اهمیت در برنامه ریزیهای روزانه جایگاه ویژه ای دارد."

در این بازدید " شهردار بازگان " نیز با اشاره به اهمیت و جایگاه فعالیتهای حوزه هواشناسی در اجتماع، قول مساعد در خصوص بهسازی محوطه اداره هواشناسی ماکو را در آینده نزدیک داد.

در ابتدای این دیدار که در فضای باز و جوی صمیمانه در محوطه هواشناسی انجام شد، جعفر علیپور " رئیس اداره هواشناسی سینوپتیک ماکو " ضمن تقدیر از تشریف فرمائی مسئولین و طلاب، تاریخچه ای از هواشناسی، به ویژه در ماکو را عنوان کرده و گزارشی از نحوه فعالیت و عملکرد هواشناسی ارائه داد.

گفتنی است که جمعی از طلاب حوزه علمیه نیز در این بازدید حضور داشتند.

 

آغاز به کار آخرین نشست شورای مدیران هواشناسی در دولت یازدهم و تقدیر از کارشناسان برتر هواشناسی آذربایجانغربی1396/2/12

پنجاه و دومین نشست شورای مدیران هواشناسی، امروز سه‌شنبه 12 اردیبهشت 1396 در تهران آغاز به کار نمود.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجانغربی، پنجاه و دومین نشست شورای مدیران سازمان هواشناسی کشور، صبح امروز سه‌شنبه 96/2/12 با حضور ریاست سازمان، معاونین، مدیران استانی، مدیران ستادی، کارشناسان برتر استان ها در حوزه معاونت های سه گانه سازمان، منتخبین ایده های نو و کارشناسان برتر طرح تهک استان ها شروع به کار کرد.

در اولین روز از این نشست، گزارش هایی از آخرین وضعیت مصوبات پنجاه و یکمین شورای مدیران و عملکرد آن در معاونت های: فنی و شبکه ایستگاه ها، توسعه و پیش بینی هواشناسی و توسعه مدیریت و منابع ارائه شد و ضمن ارائه سخنرانی در خصوص طرح نرم افزار پردازشگر Xrit2pic، تبدیل باران سنج سنتی به خودکار و نصب و راه اندازی سامانه دریافت آنالیز و نمایش تصاویر و اطلاعات ماهواره ای EUMETSAT، از منتخبین ایده های نو، کارشناسان برتر استانی در حوزه فعالیت معاونت های سه گانه سازمان و کارشناسان برتر طرح تهک تقدیر به عمل آمد.

گفتنی است در این نشست، هواشناسی استان آذربایجان غربی با دو کارشناس برتر در حوزه پیش بینی و فنی، شایسته دریافت تقدیر نامه گردید.

قابل ذکر است که پنجاه و دومین نشست شورای مدیران هواشناسی که طی چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت نیز ادامه دارد، به عنوان آخرین نشست در دولت یازدهم خواهدبود.

 

با پیگیری وضعیت جوی و جدی گرفتن هشدارهای هواشناسی از بروز خسارت جلوگیری و بحران های احتمالی را مدیریت کنیم 1396/1/26

با پیش بینی و اطلاع رسانی به موقع اداره کل هواشناسی، از بروز خسارت و بحران جدی در استان آذربایجانغربی جلوگیری شد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان به نقل از خبرگزاری فارس در ارومیه، طی دو روز گذشته در آذربایجان‌غربی همزمان با برخی استان‌های کشور،شاهد بارش باران و آب‌گرفتگی معابر و طغیان برخی رودخانه‌ها بودیم؛ اما در کنار همه این اتفاقات، خوشبختانه با پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی به موقع اداره کل هواشناسی، از بروز بحران جدی در استان جلوگیری شد.

صادق ضیائیان "مدیر کل هواشناسی آذربایجان‌غربی" در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در ارومیه، در ارتباط با وضعیت هوای استان اظهار داشت: "با ورود سامانه بارشی به کشور و استان بارش شدید و رگبارهای بهاره باران داشتیم؛ اما با توجه به تمهیداتی که توسط مجموعه مدیریت بحران استان صورت گرفت، حداقل خسارت ممکن را در پی داشت؛ و این با توجه به گفته فرماندار ارومیه، بخاطر اطلاع‌رسانی به موقعی بود که توسط اداره کل هواشناسی صورت گرفته است."

"مدیر کل هواشناسی آذربایجان‌غربی" خاطر نشان کرد: "در طی ساعات گذشته بیشترین بارش‌ها در مناطق "زیوه و مرگور" در حومه ارومیه رخ داده است." وی در ادامه یادآور شد: "سابقه مقدار بارش های فوق در استان و به ویژه نواحی مرکزی در طی سالهای گذشته و دوره آماری اتفاق افتاده و هرچند سال یکبار نیز در ماههای فروردین و اردیبهشت با توجه به رژیم بارشی استان و منطقه، شاهد چنین وضعیتی بوده ایم."

ضیائیان در این رابطه گفت: " در 65 سال اخیر در فروردین ماه به تعداد 35 بار بارندگی بیش از 15 میلی متر در یک روز و همچنین در 10 سال اخیر نیز 6 بار این آمار بطور متناوب تکرار شده است که می توان به بیشترین عدد بارشی ثبت شده در طی 24 ساعت با 54 میلیمتر در 25 فروردین سال 1346 اشاره کرد. "

"مدیر کل هواشناسی آذربایجانغربی" در خصوص وضعیت جوی دو روز گذشته و اتفاقات آن افزود: "با توجه به ذخیره برف موجود در کوهپایه ها، بارشهای اخیر، دمای بالا و وزش باد، حجم روان آب ها و سیلاب ها در استان شدت یافت که با وجود ایجاد خسارت، با اطلاع رسانی به موقع این اداره کل، از بروز بحران جدی در استان جلوگیری گردید."

تقدیر خبرگزاری فارس نمایندگی آذربایجانغربی از مدیرکل هواشناسی استان1396/1/23

خبرگزاری فارس، نمایندگی آذربایجانغربی طی تقدیرنامه ای، از مدیرکل هواشناسی این استان تقدیر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی،   میثم قربانی "مدیر خبرگزاری فارس استان"، طی تقدیر نامه ای از مدیر کل هواشناسی، به پاس خدمات و تلاش های صورت گرفته در ایام نوروز تقدیر نمود.

در ابتدای این تقدیر نامه می خوانیم: "اگر امروزه کشورمان دارای بالندگی و اقتدار و سربلندی در عرصه های مختلف است، از همت و تلاش مدیران دلسوز و متعهدی است که خدمت به مردم عزیز را بزرگترین افتخار کار و زندگی خود می دانند...."

در بخش دیگری از این تقدیر نامه خطاب به مدیرکل هواشناسی آمده است: "از زحمات و خدمات صادقانه جناب آقای مهندس ضیائیان، مدیرکل محترم هواشناسی استان آذربایجان غربی که با اطلاع رسانی بهنگام در ایام  نوروز بویژه 13 بدر و همکاریهای مستمر با خبرگزاری فارس داشتند، صمیمانه قدردانی نموده. موفقیت و بهروزی جنابعالی را از درگاه ایزد منان خواستارم."

پیام تبریک مدیرکل  به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) و روز پدر1396/01/20

 آمد شه دین ، شیر خدا ، ساقی کوثر                                                 عالم به صفای قدمش گشت منوّر

 

همکاران گرامی

با سلام

       به مناسبت خجسته میلاد با سعادت مولی الموحدین، امیرالمومنین، شاه ولایت،کوکب رخشان هدایت و نور پرفروغ آسمان امامت ؛ فرصت را مغتنم شمرده ، این روز عزیز را که مزین به روز پدر نیز می باشد ؛ تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

با امید به اینکه همواره سوار بر مرکب موفقیت ، ناظر بر گلشن شادیها باشید.

هواشناسی هوادار گردشگران و مسافران نوروزی/ شور و حال گردشگران نوروزی با استفاده از اطلاعات هواشناسی 1396/1/14

اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی با اجراي راهنمایی های مختلف در ایام نوروز، آغوش خود را به سوی ‏مسافران نوروزی گشوده است‎.
به گزارش روابط عمومي اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی؛ از ماه ها پیش كه اروميه به شهر سيب و انگور مشهور شده ‏است، برای میزبانی از مسافران و گردشگران نوروزی آماده شده و داشتن آب و هوا و اقلیم خاص؛ همچنین مناظر طبیعی خدادادي و ‏تاریخی این شهر را مقصد بسیاری از هموطنان در ایام نوروز کرده است و طبیعت دلنشین ‏این شهر در ایام عید، سفر مسافران و گردشگران را مطبوع‌ تر می ‌کند.
میزبانی خوب مردم خونگرم اروميه و تحول های 5 سال اخير در این شهر به واسطه تلاش های شبانه روزی، مسافران نوروزی را ترغیب به انتخاب اروميه برای سفر کرده و پیش بینی های به موقع جوی نیز سفر ایمن و آسوده ای را به این شهر دو چندان می نماید و علاوه بر آن نيز ‏ستاد خدمات نوروزي هواشناسی واقع در ستادهای مستقر در اقصی نقاط شهر از جمله ساختمان شهرداری، چادرهای هلال احمر، چادرهای همراه اول، غرفه های نوروزی، پلیس راه و ...، خدمات جديدي را برای ميهمانان نوروزی ‏این شهر زیبا تدارک دیده است.‏
کارشناسان هواشناسی مستقر در ساختمان شهرداری اروميه که هر روز شاهد بازديد بيش از يك هزار نفر ‏گردشگر و مسافر نوروزي از سراسر كشور است، در نوروز امسال با ارائه بروشور و اعلام وضعیت جوی خدمات رسانی می نماید‎.‎
همچنين در اتوبوسهای گردشگری با تلاش شبانه روزی کارشناسان هواشناسی بیان وضعیت جوی و معرفی اپلیکیشن ها و سامانه های هواشناسی مورد استقبال زياد مسافران قرار گرفته و مسافران با ‏اطلاعات هواشناسی برنامه ریزی دقیق تری جهت ادامه سفر، اروميه را با خاطره ای دلنشين ترك می کنند‎ .‎
خلاصه ای از برنامه‌ ها و خدمات هواشناسی در ستاد استقبال از مسافران نوروزی:
* توزیع بروشور هواشناسی و راهنمایی میهمانان نوروزی جهت اطلاع از سامانه های هواشناسی و وضعیت جوی موجود.
*حضور کارشناس پیش بینی در ستاد های اصلی سفر و خیابان و اماکن تاریخی جهت اطلاع رسانی وضعیت جوی در راستای سفری سالم و ایمن.
*استقبال از میهمانان نوروزی در فرودگاه و نشست با مسئولین گردشگری در ایام نوروز جهت تنظیم برنامه های تکریم از مسافران نوروزی.
*حضور مستمر در مراسم ویژه نوروزگاه در راستای اطلاع رسانی وضعیت جوی به میهمانان و هم استانی های عزیز.
*طراحی بروشورهای معرفی اپلیکیشن های هواشناسی استان آذربایجان غربی با همکاری سازمان گردشگری و توزیع آن میان مسافرین.
*حضور در نمایشگاه های نوروزی و اطلاع رسانی وضعیت جوی.
*حضور در غرفه همراه اول مستقر در میادین شهر و معرفی نرم افزار رایگان هواشناسی جهت پیش آگاهی از وضعیت جوی در کلیه اماکن.
*معرفی سامانه های تلفن گویای 134 و پیامکی 20134 یکی دیگر از خدمات هواشناسی برای مسافرین نوروزی در ستاد های استقبال.
قابل ذکر است که بر اساس بازدیدهای انجام شده، خدمات متنوع هواشناسی به مسافران و گردشگران نوروزی، چشمگیر و رضایت بخش بوده است.

 

سال 95:

 

 برگزاري اولين نشست تخصصی بانوان شاغل در هواشناسی با مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری آذربایجان غربی1395/12/01

اولین نشست تخصصی بانوان شاغل در هواشناسی آذربایجانغربی با "مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری" با هدف تعامل و همفکری بانوان در جهت افزایش فعالیتها و رفع مسائل و مشکلات بانوان در محل دفتر مدیرکل هواشناسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی آذربایجان غربی شهلا تاجفر "مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری" با حضور در هواشناسی در اولین نشست تخصصی بانوان شاغل در این اداره کل شرکت نمود. خانم تاجفر نشست بانوان هواشناسی استان و همچنین نقش هواشناسی در همه امور جامعه را مؤثر خواند و اظهار داشت: "هواشناسی در چند سال اخیر توانسته جایگاه مطلوبی در اذهان عمومی پیداکند و باید این نقش در رسانه ها پر رنگ تر شود؛ چرا که عدم توجه به مباحث هواشناسی می تواند تاثیرات مخربی در زندگی روزمره افراد و حتی برنامه های تفریحی آنها بگذارد." "مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری آذربایجانغربی همچنین کاستن استرسهای روزانه و سلامت روح و روان را یکی از مباحث کلیدی عملکرد هواشناسی بویژه بحث خبری آن دانست. وی در ادامه به تقدیراز نماینده امور بانوان این اداره کل خانم ریحانه بابائی فرد به سبب جدیت و اهتمام در انجام امور پرداخت. ضیائیان "مدیرکل هواشناسی" نیز در این نشست، ضمن خیرمقدم ،و تشکر از تلاشهای مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری، با تشریح سیاست ها و برنامه های هواشناسی، به جایگاه ویژه بانوان این اداره کل در ظرافت و حساسیت انجام اموراتتوسط آنان پرداخت. در پایان، نقد و بررسی های لازم در خصوص مشکلات بانوان این اداره کل، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 تقدیر از دبیران اقامه نماز آذربایجان غربی برگزار شد1395/12/10

جلسه تقدیر از دبیران اقامه نماز دستگاههای اجرایی استان در ساختمان سرپرستی شعب بانک مسکن برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی این جلسه که در راستای تقدیر از زحمات دبیران با حضور جمعی از مسئولین ستاد اقامه نماز برگزار گردید؛ یادگاری دبیر ستاد اقامه نماز هواشناسی استان نیز یعنوان یکی از دبیران نمونه نماز استان انتخاب گردید.

پیام تبریک مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان غربی بمناسبت روز جهانی هواشناسی 2017 شناخت ابرها1395/12/21

برگزاری آخرین جلسه ارزیابی عملکرد اداره کل هواشناسی آذربایجانغربی در سال ۹۵ با حضور رئیس کارگروه ارزیابی و معاون سازمان برنامه و بودجه استان 1395/12/24

"رئیس کارگروه ارزیابی عملکرد دستگاههای اجرایی استان آذربایجانغربی" به منظور ارزیابی اداره کل هواشناسی در سال ۹۵ ، در آخرین جلسه ارزیابی این دستگاه شرکت نموده و ضمن بازدید از واحدهای تخصصی و مختلف، به بررسی نقش هواشناسی در توسعه استان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی، کاظم جواندوست "رئیس کارگروه ارزیابی عملکرد استان آذربایجان غربی " با حضور در هواشناسی در آخرین جلسه ارزیابی عملکرد، و تحول اداری این دستگاه به همراه اردشیر یوسف نژاد "معاون سازمان برنامه و بودجه و کارشناس ارزیاب شاخصهای تخصصی هواشناسی" شرکت نمود و حضور مدیران، کارشناسان و دبیران کمیته های مختلف را جهت ارزیابی دستگاههای اجرایی ضروری دانست و اظهار داشت: "عملکرد دستگاههای اجرایی با توجه به قانون مدیریت خدمات کشوری مورد ارزیابی قرار گرفته و نیز در بررسی عملکردها به ارتقاء محورهای اصلی که در قالب اقتصاد مقاومتی و افزایش بهروری و توسعه استانی هستند، اهتمام ویژه ای داده شده است."

همچنین در این جلسه، اردشیر یوسف زاده "کارشناس ارزیاب شاخصهای تخصصی هواشناسی و معاون سازمان برنامه و بودجه" ضمن تقدیر از هواشناسی به سبب صحت پیش بینی ها و اطلاع رسانی های جامع و مطلوب و پیش آگاهی ها در زمان بحران؛ گفت: "هدف نهایی ما فرآهم آوردن بستری است تا با پیشرفت روز افزون و صحت بیشتر اطلاع رسانی، شاهد تحلیل های بهتری در آینده نزدیک از شرایط جوی باشیم."

"کارشناس ارزیاب شاخصهای تخصصی هواشناسی"  در ادامه تصریح کرد: "هدف اصلی ارزیابی، بهبود در عملکرد بویژه در جهت کارایی و نو آوری بیشتر است."

در این نشست، صادق ضیائیان "مدیرکل هواشناسی" به تبیین و اهمیت جایگاه و نقش توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) پرداخت. ضیائیان با اشاره به رویکرد جدید در طرح راهبردی سازمان هواشناسی کشور، گفت: "همه فعالیتهای سازمان هواشناسی در کاربردی نمودن خدمات و توجه به کاربر نهایی به سبب صیانت از حقوق شهروندی مدون گردیده است." وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: "دلایل و الزامات ایجاد سامانه تهک در راستای فرمان مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و نیز اهتمام ویژه دولت تدبیر و امید در خصوص صیانت از حقوق شهروندی و اهمیت ویژه بخش کشاورزی و عمران و شهرسازی بوده و یکی از  اهداف سامانه تهک، همراه شدن با کاربران نهايی تا انتهای تولید و کمک به کاربست داده ها و اطلاعات هواشناسی در جهت صیانت از حقوق شهروندان و کاربران نهایی می باشد"." مدیرکل هواشناسی آذربایجانغربی در خاتمه افزود: "در نیل به اهدافمان ضمن پیاده سازی برنامه های عملیاتی تهک در سالجاری، با رویکرد هواشناسی کاربردی بشکل ظرفیت سازی و ارتباط با کاربران نهایی از طریق برنامه های هدف گذاری شده آموزشی بصورت چهره به چهره و الکترونیکی، گامهای موثری برداشته ایم و با ارسال پیامک به حدود 74000 کاربر نهایی در بخش کشاورزی و 60000 کاربر در بخش عمران، معماری و شهرسازی اطلاع رسانی کرده و از این طریق به صرفه جویی حدود ۶۰۰ میلیارد تومان در کاهش خسارات وارده قبل و بعد از اجرای تهک به احاد مردم کمک و یاری نماییم."

در پایان، " رئیس کارگروه ارزیابی عملکرد آذربایجانغربی" و "معاون برنامه سازمان برنامه و بودجه استان:" به منظور آگاهی بیشتر از عملکرد هواشناسی، از واحدهای پیش بینی، سامانه مانیتورینگ، تجهیزات تخصصی و زیر ساختهای مرتبط با دریافت تصاویر ماهواره ایی و DVB و همچنین هوانما، بازدید کردند.

پیام تبریک ریاست سازمان به مناسبت فرارسیدن سال نو1395/12/28

داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور در پیامی فرارسیدن سال نو (سال 1396) را به ملت ایران بویژه کارکنان تلاش‌گر سازمان هواشناسی تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی و به نقل از روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، در پیام تبریک دکتر پرهیزکار آمده است: سنت مبارک نوروز در کشور ما آغاز نو شدن ها، آغاز تغییر و تحول و تلاش برای بهتر شدن در تمامی ابعاد و ارکان زندگی است.
سالی که گذشت با فراز و نشیب هایی همراه بود. خداوند منان را سپاسگزاریم که به همه ما توفیق عطا نمود تا در کنار یکدیگر با خلاقیت، سخت کوشی، همدلی، یکپارچگی، هم افزایی و صمیمیت گام های بلندی در خدمت رسانی به ملت عزیزمان برداریم.
بر خود لازم می دانم از تمامی مدیران، کارشناسان، کارکنان و زحمتکشانی که با پشتکار فراوان و تلاش شبانه روزی و خستگی ناپذیر خود موجبات حرکت رو به رشد و توسعه همه جانبه سازمان را فراهم نموده اند تقدیر و تشکر نمایم.
اینجانب فرارسیدن سال نو و بهار طبیعت را به تمامی ملت عزیز ایران، به‌ویژه شما همکار تلاش‌گر و شریف سازمان هواشناسی کشور صمیمانه شادباش عرض نموده و توفیق روزافزون،سعادت و بهروزی شما عزیزان و خانواده محترمتان را در سال نو از خداوند متعال خواستارم.

پیام تبریک مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان غربی بمناسبت سال نو1395/12/28

بهاری در راه است ...

همکاران زحمتکش و گرامیم ...

 

         اینک که زمین و زمان جامه نو بر تن می کند و بهار فرا می رسد، چه نیکوست که ما نیز بسان طبیعت بهار شویم. از زمین بیاموزیم بخشندگی را و از زمان نو شدن را. غبار از دل بزداییم و کرامت و لطافت بهار را میهمان صحن دل هایمان نماییم.

سالی دیگر را در خانواده صمیمی هواشناسی استان آذربایجان غربی در کنار هم سپری کردیم ، از تلاش جدیت و تعهد تک تک همکاران در انجام وظایف اداری سپاسگزارم وبا استعانت از آفریدگار جهان و به انگیزه ی رستاخیز طبیعت، فرا رسیدن بهاران شکوهمند را که هنگامه ی تجلی مواهب الهی بر بستر طیبعت است را به شما و خانواده محترمتان شادباش می گویم

 باشد که باشیم و تحت توجهات حضرت ولی عصر خدمتگزار ایران عزیزمان بمانیم.

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان آذربايجان غربي می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از  آن استفاده نمایند.